Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Orlen pracuje nad wodorową przyszłością. Pozyskał nowych partnerów

Paliwo przyszłości w pierwszej kolejności będzie wykorzystywane w transporcie miejskim

Orlen coraz aktywniej działa w zakresie rozwoju rynku wodorowego w Polsce. Spółka poinformowała, że podpisała w tej sprawie list intencyjny z Gminą Piła i Miejskim Zakładem Komunikacji w Pile, a także z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w Bielsku-Białej. Zakłada on wspieranie transportu publicznego wykorzystującego paliwo przyszłości. Ma to polegać m.in. na tworzeniu infrastruktury tankowania wodoru, z której będzie korzystać komunikacja miejska.

Przeczytaj też: Butelki zwrotne oddasz już bez paragonu

Koncern paliwowy podpisał już porozumienia o współpracy przy technologiach wodorowych z innymi podmiotami, w tym z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i MPK w Krakowie, Gminą Miastem Płock, Gminą Miastem Włocławek, MPK w Poznaniu, MPK w Łodzi i MPK w Olsztynie. Wszystkie te podmioty są potencjalnymi odbiorcami wodoru. Z serwisu green-news.pl dowiesz się także, że Orlen jest w trakcie wyboru wykonawcy hubu wodorowego we Włocławku.

Początkowo będzie on produkował około 170 kg, a docelowo nawet 600 kg wodoru na godzinę. W ramach tej inwestycji powstanie instalacja produkująca wodór w jakości paliwa transportowego, jak również infrastruktura logistyczna i dystrybucyjna paliwa. Firma rozwija też technologie wodorowe w biorafinerii Orlen Południe w Trzebini. Jego produkcja powinna wystartować jeszcze w tym roku, a jakość surowca ma umożliwić stosowanie go w transporcie.

Przeczytaj też: Jest kolejny rekord produkcji energii ze słońca

Polski koncern posiada już dwa punkty ładowania dla pojazdów zasilanych wodorem na swoich niemieckich stacjach paliw „star – Grupa Orlen”. Niebawem będzie dysponował także trzema punktami na czeskich stacjach „Benzina – Grupa Orlen”: w Pradze, Litvinowie i Brnie. Budowa tych instalacji trwa, a w planach jest uruchomienie kolejnych stacji wodorowych w Czechach – w Pilźnie i w Pradze, na autostradzie D10.

Rozwój w segmencie paliw alternatywnych, w tym wodoru, to element strategii Orlen 2030. Zakłada ona m.in., że do końca dekady Orlen zainwestuje 30 mld zł w obszarze zrównoważonego rozwoju. Zdecydowana większość tej kwoty (25 mld zł) zostanie wydana na projekty obniżające emisję CO2. Koncern chce w tym czasie osiągnąć 2,5 GW zainstalowanej mocy w odnawialnych źródłach energii. Z tego 1,7 GW zapewnią morskie farmy wiatrowe, a 0,8 GW źródła lądowe – elektrownie wiatrowe i fotowoltaika.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies