Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Jest nowa strategia Orlenu do 2030 roku. Miliardy na redukcję emisji CO2

Inwestycje wpisujące się w plan zrównoważonego rozwoju grupy wyniosą 30 mld zł. Są wśród nich m.in. odnawialne źródła energii i ładowarki do samochodów elektrycznych

Kierowany przez Daniela Obajtka zarząd PKN Orlen – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – zatwierdził nową strategię grupy do 2030 roku. W tym okresie inwestycje w obszarze zrównoważonego rozwoju wyniosą 30 mld zł. Z tego 25 mld zł Orlen przeznaczy na projekty obniżające emisję CO2. Zamierza być krajowym i regionalnym liderem transformacji. Łączne nakłady inwestycyjne w latach 2020-2030 wyniosą 140 mld zł.

Przeczytaj też: Rząd przyjął przepisy wspierające budowę morskich farm wiatrowych

Orlen planuje osiągnąć 2,5 GW zainstalowanej mocy w odnawialnych źródłach energii (OZE). Z tego 1,7 GW zapewnią morskie farmy wiatrowe, a 0,8 GW źródła lądowe – elektrownie wiatrowe i fotowoltaika. Jak deklaruje prezes Orlenu Daniel Obajtek, spółka będzie jednym z największych producentów czystej energii w regionie. Liczba stacji benzynowych należących do grupy ma przekroczyć 3,5 tysiąca, a liczba stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych – 1000.

Według zapowiedzi Orlenu, emisja CO2 w segmencie rafineryjnym i petrochemicznym spaść ma o 20 proc., a w segmencie energetyki o 33 proc. Jednocześnie koncern potwierdza, że docelowo w 2050 roku przewiduje osiągnięcie neutralności emisyjnej. Dołącza tym samym do takich paliwowych potentatów, jak BP, Shell czy hiszpański Repsol.

Przeczytaj też: Światowe koncerny paliwowe wkraczają na zieloną ścieżkę

Jak wynika z komunikatu spółki, celem planowanych inwestycji jest :

  • dekarbonizacja i poprawa efektywności energetycznej,
  • rozwój energetyki odnawialnej,
  • rozbudowa mocy w biopaliwach i biomateriałach,
  • rozwój w obszarze recyklingu,
  • budowa pozycji w paliwach alternatywnych: elektromobilność, wodór, CNG/LNG.
KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: ORLEN, OZE

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies