Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ikea niczym komis meblowy. Popularna sieć odkupi używane meble i ponownie wprowadzi je na rynek

Klienci w Wielkiej Brytanii mogą się w prosty sposób pozbyć mebli ze szwedzkiej sieci i odebrać bon na kolejne zakupy

Recykling najczęściej kojarzony jest z opakowaniami: szklanymi, papierowymi, a zwłaszcza plastikowymi. Należy jednak pamiętać, że wtórny obieg surowców powinien dotyczyć wszystkich sfer naszego życia: od ubrań, przez elektronikę, po meble – w końcu wszystkie te produkty wcześniej czy później trafiają na wysypiska, a surowce są bezpowrotnie tracone. Zmienić chce to Ikea, która uruchamia program odkupu używanych mebli od klientów.

Przeczytaj też: Ikea, Volvo i Uber chcą zakazu sprzedaży samochodów spalinowych w Europie

Pomysł nie jest nowy, szwedzka sieć sklepów już go anonsowała, a nawet wdrażała, ale w planach poważnie namieszała pandemia. Dziennik The Guardian donosi jednak, że jesienią w ciągu jednego miesiąca klienci w Szkocji odsprzedali sieci 10 tys. jej produktów. Teraz projekt będzie rozszerzany na całą Wielką Brytanię. Wpływ eksperymentu na ten rynek może być spory, bo mowa o największym detaliście branży meblowej na Wyspach.

Klienci zainteresowani taką transakcją nie muszą rozkręcać mebli zakupionych w sklepach Ikei – sieć przyjmie je w całości. Jeżeli produkt będzie w idealnym stanie, klient może liczyć na zwrot wysokości 50 proc. wyjściowej ceny. Im gorszy stan, tym niższy zwrot. Osoba zwracająca przedmiot nie dostanie pieniędzy – sklep daje bony na kolejne zakupy. A odkupione meble wystawi w sprzedaży stacjonarnej oraz internetowej. Część z nich podda renowacji, te najbardziej zniszczone zutylizuje, ale w taki sposób, by pozostały w obiegu zamkniętym, czyli posłużyły do wytworzenia kolejnego przedmiotu.

Przeczytaj też: PGNiG przedstawi strategię dojścia do neutralności klimatycznej

Ikea robi coraz więcej, by stać się firmą neutralną dla środowiska i działa na wielu płaszczyznach. W serwisie green-news.pl możesz przeczytać, że zdecydowała się wycofać z półek sklepowych popularne baterie „paluszki” i wysłać na emeryturę swój kultowy katalog. Reorganizuje też ofertę spożywczą, by więcej miejsca zajmowały w niej produkty roślinne. Firma zaproponuje także klientom części zamienne do wybranych mebli. W efekcie naprawią oni uszkodzone przedmioty albo dostosują je do nowych trendów.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies