Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ikea wycofa z półek sklepowych popularne baterie „paluszki”. Korzyści dla środowiska będą wyraźne

Szwedzka firma zachęca do korzystania z akumulatorów z powodów ekologicznych i ekonomicznych

Ile baterii alkalicznych sprzedaje w ciągu roku Ikea? Okazuje się, że bardzo dużo. Paluszki Alkalisk cieszą się sporym powodzeniem i tylko w ubiegłym roku do klientów szwedzkiego sklepu trafiło ich 300 mln sztuk. Firma zamierza z tym jednak skończyć i w ciągu kilku najbliższych kwartałów wycofa produkt ze sprzedaży. Alternatywą będą akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe Ladda.

Przeczytaj tez: Ikea bez miejsc parkingowych za to z parkiem na dachu

Czy kupno produktu wielokrotnego użytku rzeczywiście pomoże środowisku naturalnemu? Z wyliczeń sklepu wynika, że tak. Firma zapewnia na swojej stronie internetowej, że już dziesięciokrotne naładowanie akumulatorów oznacza mniejszą emisję CO2 niż użycie baterii do wygenerowania takiej samej ilości energii. Po przekroczeniu granicy 50 ładowań ślad węglowy akumulatora jest równy lub mniejszy niż przy korzystaniu z baterii alkalicznej. Jednocześnie Ikea zapewnia, że sprzedawane przez nią akumulatory mogą być ładowane nawet 500 razy.

Sklep wyliczył, że gdyby klienci zaczęli używać baterii wielokrotnego użytku, robili to regularnie i w sposób wydajny, to góra generowanych odpadów zmniejszyłaby się o 5 tys. ton rocznie. Jednocześnie Ikea zapewnia, że zmiana pozytywnie wpłynie na zasobność portfeli klientów, bo regularne korzystanie z akumulatorów pozwala oszczędzić pieniądze. Potwierdzają to także inne, niezależne wyliczenia. Warto zatem jednorazowo wydać więcej pieniędzy na ładowarkę i akumulatory, by potem móc oszczędzać. W pewnym stopniu przypomina to sytuację z rynku żarówek: te LED-owe są droższe, ale w ostatecznym rozrachunku opłacają się bardziej.

Przeczytaj też: Ikea chwali się spadkiem emisji CO2

To kolejna inicjatywa proekologiczna Ikei. W serwisie green-news.pl mogłeś/aś już też przeczytać, że firma otwiera sklep z używanymi meblami. Second hand z wyposażeniem wnętrz pojawi się w szwedzkim mieście Ekilstuna. Z kolei słynne klopsiki dostępne są już w wersji wegańskiej, chociaż nadal smakują, jak te mięsne. Pomysły firmy na zieloną przyszłość prezentowane są od niedawna w Szczecinie. Otwarto tam Dom jutra, który pokazuje, jak może wyglądać ekologiczne życie – także w mieście.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies