Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PGE i Ørsted zakładają joint venture. Cel? Zbudować morskie farmy wiatrowe o mocy 2,5 GW

Współpraca dwóch firm energetycznych kończy trwające wiele miesięcy negocjacje. Kiedy turbiny wiatrowe na Bałtyku zaczną dostarczać energię?

PGE (Polska Grupa Energetyczna) i Ørsted podpisały zapowiadaną od dawna umowę o utworzeniu spółki joint venture, której celem będzie przygotowanie, budowa, a potem eksploatacja dwóch morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Ich łączna moc to 2,5 GW (dla porównania, to 5 proc. mocy jaką dysponuje obecnie cała polska energetyka).

Przeczytaj też: Duńczycy zdecydowali o sztucznej wyspie dla morskich elektrowni

Ørsted to duńska firma, światowy lider w dziedzinie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Obejmie po 50 proc. udziałów w dwóch projektach realizowanych dotychczas przez PGE: Elektrownia Wiatrowa Baltica-3 sp. z o.o. („Baltica 3”) o mocy ok. 1 GW oraz Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 sp z o.o. („Baltica 2) o mocy ok. 1,5 GW. Łączna wartość transakcji to 657 mln zł. Jej finał jest przewidywany jeszcze przed końcem bieżącego kwartału, pod warunkiem uzyskania zgody urzędu antymonopolowego.

Zarówno Baltica 2, jak i Baltica 3 należą do grupy najbardziej zaawansowanych projektów rozwijanych na polskich wodach Bałtyku. Są w grupie inwestycji, które mogą ubiegać się o rządowe wsparcie w pierwszej kolejności. Wsparciem tym są kontrakty różnicowe (gwarantujące stałą cenę sprzedaży energii), o których wartości zadecyduje prezes Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie przepisów przyjętej niedawno ustawy o morskiej energetyce wiatrowej.

Bardziej zaawansowany jest projekt Baltica 3, w którym instalacje mogą zacząć produkować energię elektryczną w 2026 roku.

– Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie wspólnej budowy morskich farm wiatrowych wraz z firmą Ørsted. Dwa projekty, które wspólnie zrealizujemy, należą do jednych z najbardziej zaawansowanych projektów offshore w Polsce. Zapewnią zieloną energię czterem milionom gospodarstw domowych i pozwolą uniknąć emisji ponad 8 milionów ton CO2 rocznie. Udział PGE w nakładach inwestycyjnych na realizację projektu Baltica 2 i 3 stanowi nasz bardzo ważny wkład w transformację energetyczną Polski – wyjaśnia Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica.

Przeczytaj też: Setki tysięcy mikroinstalacji OZE w Polsce

PGE nie jest pierwszym polskim podmiotem, który nawiązuje współpracę z doświadczonym zagranicznym koncernem. Wcześniej alians z norweskim Equinorem nawiązała Polenergia. W ostatnich dniach Orlen formalnie rozpoczął współpracę z kanadyjskim Northland Power.

Foto: Northland Power, budowa farmy wiatrowej Gemini

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies