Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Orlen wybrał zagranicznego partnera, z którym zbuduje pierwszą farmę wiatrową na Bałtyku

Kanadyjski partner podał, jaką kwotę zainwestuje w Baltic Power jeszcze w tym roku

Branżowym partnerem Orlenu w projekcie morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku zostanie kanadyjska firma Northland Power – podały obie strony umowy. Współpraca będzie polegała na wspólnym przygotowaniu, budowie i eksploatacji elektrowni Baltic Power o mocy do 1,2 GW. Budowa pierwszej farmy Orlenu ma ruszyć już w 2023 roku. Trzy lata później do Polski miałaby popłynąć z niej pierwsza energia elektryczna.

Przeczytaj też: Producent cementu kupi energię ze słońca

Northland Power to notowana na giełdzie w Toronto kanadyjska spółka z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży energetycznej. Jest zaliczana do grona 10 największych na świecie firm działających w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Portfolio nisko- i zeroemisyjnych aktywów energetycznych Northland obejmuje funkcjonujące już instalacje o mocy 2,6 GW oraz 1,4 GW mocy w fazie budowy lub zaawansowanego planowania. Moce zainstalowane w morskiej energetyce wiatrowej spółki wynoszą niemal 1,2 GW. Składają się na nie trzy farmy na Morzu Północnym: Gemini (600 MW), Nordsee One (332 MW) oraz Deutsche Bucht (252 MW).

Northland w swoim komunikacie giełdowym podaje, że uwzględniając cenę zakupu, w 2021 roku zainwestuje w Baltic Power około 290 mln zł. Część tej kwoty stanowią wydatki na rozwój projektu.

Docelowo, w wyniku serii podwyższeń kapitału spółki Baltic Power, kanadyjski partner obejmie 49 proc. udziałów w projekcie. To oznacza, że będzie współfinansować kolejne etapy rozwoju farmy wiatrowej. Umowa między Northland a Orlenem będzie obowiązywać przez 35 lat, a po tym okresie przekształci się w umowę na czas nieokreślony. Sfinalizowanie transakcji będzie możliwe po uzyskaniu zgody urzędu antymonopolowego (UOKiK). Do tego czasu umowa ma charakter warunkowy.

Przeczytaj też: Orlen zaczyna budowę dużej farmy fotowoltaicznej

Budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku jest jednym z kluczowych projektów Orlenu, który rozwija nisko-i zeroemisyjne moce do produkcji energii elektrycznej. Należąca do koncernu spółka Baltic Power ma koncesję na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Jej obszar, o powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.

Foto: WindEurope

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies