Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nowy europejski Bauhaus: zrównoważony, piękny i wspólny. Ursula von der Leyen zapowiada zielone odrodzenie UE po COVID-19

Komisja Europejska rozpoczyna „Nowy europejski Bauhaus”. Chodzi o projekt ekologiczno-gospodarczo-kulturalny, który da nam oddech po kryzysie spowodowanym przez COVID-19. Jakich działań można się spodziewać?

W orędziu o stanie Unii Europejskiej wygłoszonym w 2020 roku Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała projekt, który ma łączyć design, ekologię oraz inwestycje po to, by wesprzeć realizację Europejskiego Zielonego Ładu. Jego nazwa to „Nowy europejski Bauhaus” (NEB). Więcej szczegółów tej inicjatywy poznamy wiosną br. Na razie przewodnicząca KE zaprasza do angażowania się w przygotowanie projektu oraz do śledzenia inicjatywy w mediach społecznościowych.

Przeczytaj też: Komisja Europejska wbiła wóźdź do trumny spalinowej motoryzacji

Bauhaus to kierunek w architekturze. Jego źródłem była uczelnia artystyczno-wzornicza, którą Walter Gropius założył w 1919 r. w Weimarze. Gropiusowi już ponad 100 lat temu przyświecała idea, by urbanistyka, architektura i design skupiały się przede wszystkim na człowieku i jego potrzebach. Twórcy Bauhausu postulowali też zniesienie podziału pomiędzy artystą, architektem, rzemieślnikiem i przemysłowcem.

Czeka nas próba przeniesienia tej idei do realiów XXI wieku i to w warunkach po koronawirusie. Jesienią 2021 roku projektanci, organizacje pozarządowe, naukowcy zostaną zaproszeni do składania wniosków z opisami pomysłów, które będą mogły zostać zrealizowane w conajmniej pięciu miejscach w UE. Będą one finansowane ze środków UE i regionalnych.

Nowy europejski Bauhaus to nadzieja na znalezienie sposobu, jak lepiej żyć razem po pandemii. Chodzi w nim o to, by zrównoważony rozwój połączyć ze stylem, tak aby Europejski Zielony Ład dotarł do umysłów i domów obywateli. Aby „Nowy europejski Bauhaus” odniósł sukces, potrzebujemy wszystkich kreatywnych umysłów: projektantów, artystów, naukowców, architektów i obywateli – powiedziała Ursula von der Leyen.

Przeczytaj też: Plan Marshalla dla UE

„Nowy europejski Bauhaus” ma znosić granice między nauką i technologią, sztuką, kulturą i integracją społeczną oraz pozwalać projektantom rozwiązywać codzienne problemy mieszkańców UE. Na uruchomionej właśnie stronie internetowej m.in. artyści, projektanci, inżynierowie, naukowcy oraz wszystkie zainteresowane osoby mogą dzielić się przykładami inspirujących osiągnięć. Komisja zaprasza do partnerstwa oraz zapowiada szereg warsztatów i spotkań w kolejnych miesiącach.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies