Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polska jednak gotowa poprzeć unijny cel neutralności klimatycznej

Chęć dążenia do kompromisu zapowiedział w Londynie wiceminister energii Tomasz Dąbrowski

Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski powiedział dziś w Londynie, że Polska do końca tego roku prawdopodobnie poprze unijny cel, by osiągnąć zerową emisję CO2 netto w 2050 r. – podaje Financial Times.

„Prawdopodobnie podporządkujemy się temu celowi, musimy tylko wiedzieć, jakie będą koszty i w jaki sposób możemy złagodzić społeczne skutki całej transformacji” – mówi cytowany przez FT Tomasz Dąbrowski. Międzynarodowa gazeta określa jego stanowisko jak zwrot w nastawieniu Polski. To właśnie nasz kraj był głównym blokującym na ubiegłotygodniowym szczycie UE. Ze względu na postawę Polski i trzech mniejszych państw - Czech, Węgier i Estonii w miejscu utknęły rozmowy o nowych planach neutralności klimatycznej.

Przeczytaj też: Bruksela do Polski - przyspieszcie z OZE

Premier Mateusz Morawiecki określił to jako sukces. – Ta propozycja, którą przedstawiono, była bardzo niesprawiedliwa i nie uwzględniała wysiłku Polski, która w ciągu ostatnich 30 lat dokonała gigantycznych starań - mówił na antenie radiowej Jedynki.

Jednak również on sygnalizował, że Polska nie kwestionuje samego celu neutralności klimatycznej, tylko chce od UE więcej pieniędzy, które pozwolą ten cel zrealizować. Według szacunków, na której powołuje się rząd, odejście Polski od paliw kopalnych będzie kosztować nawet 900 mld zł.

Rozmowy o nowych celach w zakresie energii i klimatu będą do końca tego roku jeszcze zyskiwać na znaczeniu. We wrześniu odbędzie się szczyt ONZ poświęcony sprawom globalnego ocieplenia. Unia ze względu na postawę Polski nie będzie mogła na nim złożyć żadnej konkretnej deklaracji w sprawie celów na 2050 rok. Unijne szczyty, na których będzie można rozmawiać o klimacie, planowane są na październik i grudzień.

Przeczytajcie też: Upał jak w tropikach, a w polskiej energetyce nowy rekord

Temat planów neutralności klimatycznej będzie jeszcze powracać w nadchodzących miesiącach, ale ostatecznych rozstrzygnięć należy spodziewać się dopiero pod koniec roku. Prezydencję UE przejęła właśnie Finlandia, której zależy, by w ciągu najbliższych sześciu miesięcy UE zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies