Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Europejski Bank Centralny stanie się pionierem walki ze zmianami klimatu

Zdaniem ekonomistów EBC ograniczy zakupy obligacji emitowanych przez firmy prowadzące „brudne” biznesy, które generują dużo CO2

Banki centralne Europy już od jakiegoś czasu mówią o konieczności wspierania walki ze zmianami klimatu. W green-news.pl przeczytasz o tym np. tutaj. Wyjątek stanowi na razie NBP, o czym więcej dowiesz się z kolei pod tym linkiem. Aktywnie w proces dekarbonizacji włączają się za to instytucje takie jak Europejski Bank Inwestycyjny (szczegóły tutaj).

Przeczytaj też: Ubezpieczyciele płacą miliardy przez zmiany klimatu

Początek 2021 r. przynosi bardzo ciekawą informację ze styku świata finansów i klimatu. Jak pisze Financial Times, szefowa Europejskiego Banku Centralnego, Cristine Lagarde przekształci go w forpocztę walki ze zmianami klimatu. Lagarde już wcześniej deklarowała, że przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej stanie się jednym z priorytetów EBC. W połowie 2021 r. zakończy się strategiczny przegląd narzędzi i zadań banku centralnego Europy, które mogą służyć temu celowi.

Według ekonomistów ankietowanych przez FT, EBC ograniczy zakupy obligacji emitowanych przez koncerny paliwowe i inne podmioty, które emitują duże ilości dwutlenku węgla. Skończy się tym samym „neutralność rynkowa”, zgodnie z którą bank kupował obligacje akcje firm ze wszystkich gałęzi gospodarki bez względu na ich podejście do środowiska i ślad węglowy.

Inne duże instytucje finansowe również myślą o tym, jak rozwiązać problem zmian klimatycznych. Bank Anglii w połowie 2021 r. przeprowadzi w sektorze „klimatyczne” stress testy – będzie badać odporność banków na czynniki ryzyka wynikające ze zmian klimatu. Z kolei szwedzki bank centralny pozbył się niedawno obligacji emitowanych przez regiony Australii i Kanady, ponieważ wspierały one działalność generującą zbyt dużo emisji CO2.

Przeczytaj też: To były wyjątkowo zielone święta. Polska ma nowy rekord

Cały czas przybywa rządów i instytucji, dla których neutralność klimatyczna nie jest pustym hasłem, tylko realnym celem na nadchodzące lata. Oby 2021 rok przyniósł jak najwięcej zmian w tym zakresie.

Foto: Daina Le Ladric, European Parliament, 2019

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies