Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Koniec z pestycydami i hormonami zanieczyszczającymi środowisko. Miliony złotych na innowacyjną oczyszczalnię ścieków

Gospodarka o obiegu zamkniętym to także mądre gospodarowanie odpadami. NCBiR widzi potencjał w ściekach, dlatego uruchamia program „Oczyszczalnia przyszłości”. Budżet programu to 27 mln zł

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło nowy projekt: „Oczyszczalnia przyszłości”. W ciągu trzech lat NCBiR wyłoni wykonawcę nowoczesnej oczyszczalni pozwalającej na gospodarowanie ściekami komunalnymi w obiegu zamkniętym. Zwycięzca nie tylko przygotuje, a później postawi instalację we wskazanym przez NCBiR miejscu, ale też przygotuje budowę podobnych oczyszczalni w innych miejscach. Możliwość masowego wdrożenia takich obiektów ma być polską specjalnością.

Przeczytaj też: Kłopotliwe spalarnie odpadów. Czy to były nietrafione inwestycje?

Oczyszczanie ścieków to proces skomplikowany i wieloetapowy. Odzyskana woda wraca ostatecznie do środowiska. Jednocześnie w całym procesie oczyszczania powstaje biogaz, który można wykorzystać do produkcji energii na potrzeby samej oczyszczalni. Innym produktem ubocznym jest jednak tzw. sucha masa. Jej produkcja wciąż rośnie - według danych GUS w latach 2000-2018 wzrosła o 62%, a rocznie mówimy o niemal 600 tys. ton. Niestety, dotychczas sucha masa trafia w znacznej części na wysypiska, ponieważ brak możliwości jej przetworzenia.

Przeczytaj też: W Żabce oddasz plastikowe butelki

Celem projektu NCBiR jest właśnie wdrożenie technologii wykorzystania suchej masy, w taki sposób, by po oczyszczeniu ścieków nie pozostawały odpady. To jedno z założeń GOZ, czyli gospodarki o obiegu zamkniętym. Ścieki mogą być źródłem nawozu (dla rolnictwa, ale i dla utrzymania zieleni miejskiej). Nowe technologie wyeliminują też coraz poważniejszy problem mikrozanieczyszczeń pestycydami, antybiotykami i hormonami. Zmniejszenie uciążliwości dla środowiska i powstanie nowych miejsc pracy to kolejne spodziewane efekty unowocześnienia gospodarki ściekami. Na przygotowanie „Oczyszczalni przyszłości” NCBR przeznaczyło 27 mln zł. Dokumentację projektu możesz przejrzeć tutaj.

Photo by Ivan Bandura on Unsplash

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies