Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Przykręć kaloryfer – dla klimatu, zdrowia i domowego budżetu

Chcesz cieszyć się lepszym zdrowiem i płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie? Nie przegrzewaj mieszkania. Wystarczy 20 stopni

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie rozpoczęła akcję „20 stopni dla klimatu”. Jej celem jest przekonanie Polaków do utrzymywania zdrowej i przyjaznej dla środowiska temperatury w mieszkaniach. Ochroni nas to przed chorobami układu oddechowego, obniży rachunki, zmniejszy emisję CO2 i poprawi jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy. Patronat nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Przeczytaj też: Zielona terapia szokowa dla Polski

Badania wskazują, że większość Polaków przegrzewa mieszkania. Tymczasem marnowanie ciepła podwyższa rachunki, jest niezdrowe i niepotrzebnie zwiększa emisję CO2. Jednocześnie wcale nie zwiększa komfortu. – W okresie jesienno-zimowym temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować w granicach 20-21 stopni. Wyższa sprzyja stanom zapalnym i chorobom dróg oddechowych – przekonuje prof. Bolesław Samoliński, alergolog z Warszawskiej Akademii Medycznej. Obrzęk śluzówki – efekt obniżenia wilgotności powietrza – może wręcz utrudniać oddychanie.

Przeczytaj też: PGE chce się pozbyć węgla

– Dzięki obniżeniu do 20 stopni temperatury we wszystkich mieszkaniach w Polsce zaoszczędzilibyśmy nawet 2 miliony ton CO2. To przekonuje o sile i sensie naszych drobnych działań – wskazuje Sylwia Majcher, ekoedukatorka i autorka książek o tematyce zero waste. Co więcej, obniżenie temperatury w mieszkaniu tylko o 1 st. C zmniejsza domowe rachunki za ciepło o około 5-8 procent.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies