Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Orlen kupuje biogazownię. Rusza rozwój nowego segmentu biznesowego

Inwestycje koncernu w produkcję biogazu będą rosnąć

Orlen przedstawił niedawno nową strategię grupy do 2030 roku. W ciągu dekady chce zainwestować 30 mld zł w zrównoważony rozwój. Większość tej sumy Orlen przeznaczy na projekty obniżające emisję CO2. Liczy, że dzięki nisko- i bezemisyjnym projektom stanie się krajowym i regionalnym liderem transformacji. W zielony plan grupy wpisują się działania spółki Orlen Południe, która kupiła właśnie biogazownię rolniczą.

Przeczytaj też: Dlaczego Polacy wolą kupić nowy sprzęt RTV/AGD niż go naprawić

Biogazownia Bioenergy Project w Konopnicy w gminie Rawa Mazowiecka będzie przekształcana na wytwórnię biometanu. Orlen informuje także, że kupił spółkę Biozec, która odpowiada za sprzedaż i dystrybucję dostarczanej przez biogazownię energii cieplnej – w ten sposób koncern zabezpieczył cały łańcuch dostaw. Daniel Obajtek, prezes Orlenu wyjaśnia, że realizacja tego projektu to przykład tworzenia nowej linii biznesowej.

Biogazownię w Konopnicy oddano do użytku na początku 2012 roku. Obiekt o mocy 1,99 MW do fermentacji wykorzystuje głównie pozostałości z tłoczenia soków z jabłek. Instalacja wykorzystywana jest obecnie do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej na lokalne potrzeby. Orlen Południe planuje ją przekształcić w wytwórnię biometanu, który będzie dystrybuowany do odbiorców poprzez sieć dystrybucji gazu. Zakład zostanie rozbudowany, dzięki czemu jego możliwości produkcyjne wyniosą 7 mln m3 rocznie prawdopodobnie już w 2022 roku.

Przeczytaj też: Paryż zlikwiduje połowę miejsc parkingowych

Orlen podkreśla, że to dopiero początek programu przejmowania firm zajmujących się produkcją biogazu. Zakłada on nie tylko akwizycje i modernizację istniejących zakładów, ale też budowę własnych instalacji. W tym celu latem podpisano list intencyjny ze spółką H.Cegielski-Poznań, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Projekt zakłada tworzenie biogazowni w gospodarstwach rolnych, prowadzonych obecnie przez spółki, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje KOWR. W przyszłości Orlen Południe mógłby dzierżawić te gospodarstwa lub przejąć je od KOWR. Wykorzystywane byłyby przy tym rodzime technologie.

We wrześniu w serwisie green-news.pl mogłeś/aś przeczytać, że PKN Orlen i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisały list intencyjny dotyczący m.in. biogazowni. Wspominano wówczas, że budowa bazy technologicznej, naukowej, prawnej i ekonomicznej pozwoli stworzyć do końca 2025 roku ogólnopolską sieć biogazowni. Plany PGNiG dotyczące biogazu są ambitne, a jednocześnie wiadomo, że koncern może w przyszłości zostać przejęty przez Orlen.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies