Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wstęp do łączenia koncernów: Orlen i PGNiG razem zbudują blok gazowy w Ostrołęce

Podano oczekiwaną moc gazowej jednostki. Drugim polem współpracy paliwowych koncernów ma być rozwój rynku biogazu

PKN Orlen i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprawdzą, jakie wspólne projekty mogą zrealizować w energetyce gazowej i biogazie. Zarządy spółek podpisały list intencyjny dotyczący potencjalnej współpracy przy budowie bloku parowo-gazowego w Ostrołęce oraz rozwoju biogazowni.

Przeczytaj też: Polska droga do wodoru będzie kosztowna i wyboista

– List intencyjny to kolejny krok przybliżający nas do budowy elektrowni Ostrołęka w technologii gazowej, a także do zintensyfikowania działań na rzecz powstania sieci biogazowni. To dobry przykład kooperacji polskich spółek ukierunkowany na rozwój ich działalności i wzmacnianie polskiej gospodarki w zgodzie z europejską polityką energetyczną – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu, cytowany w komunikacie.

Zgodnie z podpisanym listem, strony najpierw ustalą najważniejsze zasady potencjalnej współpracy, w tym dotyczące jej warunków prawnych, technicznych i finansowych. PGNiG i Orlen zakładają, że w przypadku pozytywnego wyniku analiz, wiążące projekty umów dotyczących współpracy zostaną opracowane do 30 października 2020 roku.

– Możliwe zaangażowanie PGNiG w budowę bloku gazowo-parowego w Elektrowni Ostrołęka postrzegamy jako szansę na budowę wartości spółki i wzmocnienie jej pozycji na rynku gazu i w segmencie wytwarzania energii – ocenia Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. – Połączenie kompetencji i zasobów obu firm może też przyczynić się do zdynamizowania krajowego rynku biogazu i efektywnej transformacji polskiej energetyki w oparciu o alternatywne paliwa gazowe.

Zawarty w liście intencyjnym zakres wspólnych projektów obejmuje budowę elektrowni gazowej w Ostrołęce o mocy ok. 750 MW do końca 2024 roku. Zaangażowanie PGNiG i Orlenu w tę inwestycję miałoby charakter wspólnego przedsięwzięcia (joint venture).

Przeczytaj też: Orlen zapowiada huby wodorowe w Płocku i Włocławku

Projekt dotyczący biogazowni obejmuje prowadzenie analiz i prac rozwojowych, w tym akwizycje i rozbudowę testowych biogazowni oraz uruchomienie pilotażowej produkcji. Budowa bazy technologicznej, naukowej, prawnej i ekonomicznej ma pozwolić na stworzenie do końca 2025 roku ogólnopolskiej sieci biogazowni.

Foto: Pixabay

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: ORLEN, PGNIG , GAZ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies