Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Lobbyści chcą zakazać sprzedaży samochodów spalinowych w USA. Motoryzacyjni giganci mają powody do obaw

ZETA to organizacja mająca lobbować na rzecz rozwoju elektromobilności w USA. W praktyce firmy w niej zrzeszone chcą całkowitego zakazu sprzedaży samochodów spalinowych. Joe Biden, nowy prezydent USA, może im w tym pomóc

W listopadzie 2020 roku w USA powstała pierwsza organizacja branżowa zrzeszająca podmioty produkujące pojazdy i podzespoły dla elektromobilności. Tesla, Rivian, Lucid, Uber, ABB, Siemens, Volta i Proterra to tylko początek listy firm, które mają dość dominacji silnego spalinowego lobby w USA. Na czele Zero Emission Transportation Association (ZETA) stanął Joe Britton, działacz na rzecz ochrony środowiska mający za sobą ponad 15 lat pracy w amerykańskim senacie. To on będzie przekonywać amerykańskie władze stanowe, że zwrot ku elektromobilności trzeba przyspieszyć. Organizacja właśnie zyskała nowego sprzymierzeńca, prezydenta USA Joe Bidena.

Britton uważa, że odchodzenie od samochodów spalinowych będzie mieć dla USA wymierne korzyści. Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych to dopiero początek tej listy. Szef ZETA wskazuje tez na tworzenie platformy do rozwijania innowacji, nowe miejsca pracy i budowę lokalnego łańcucha dostaw. ZETA chce, by Stany Zjednoczone skończyły ze sprzedażą nowych spalinowych pojazdów do 2030 roku.

Przeczytaj też: Obniżka cen w Tesli spowodowana kryzysem

Swój cel (czyli doprowadzenie do tego, że samochody osobowe, vany, ciężarówki czy autobusy będą zastępowane zeroemisyjnymi odpowiednikami) ZETA chce osiągnąć dzięki systemowi zachęt dla nabywców, edukowaniu Amerykanów i budowaniu zaufania do nowych technologii.

Przeczytaj też: Komisja Europejska wbiła gwóźdź do trumny spalinowej motoryzacji

Przedstawiciele organizacji przypominają, że przemysł motoryzacyjny był niegdyś symbolem amerykańskiej gospodarki. Pojazdy elektryczne dają USA wyjątkową okazję do przywrócenia pozycji światowego lidera w produkcji i innowacjach. ZETA apeluje do władz stanowych i centralnych o to, by stawały się liderem zmian zobowiązując się do elektryfikacji własnej flot, inwestując w infrastrukturę ładowania i promując elektryczny carsharing. Wizja elektromobilności w USA jest spójna z dążeniami władz na Starym Kontynencie, zarówno w kwestii wymiany taboru, jak i wzmocnienia gospodarki.

Przeczytaj też: Nowy europejski Bauhaus, czyli odbudowujemy Europę

Lista firm zawiązujących nowy pakt przeciwko silnikom spalinowym zawiera dostawców pierwiastków do produkcji baterii, producentów baterii, firmy energetyczne, technologiczne, producentów infrastruktury do ładowania oraz samochodów i autobusów. Tutaj znajduje się pełna lista założycieli.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies