Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W Sokołowie Małopolskim powstała farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW. Jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce

Instalacja pracuje w oparciu o komponenty dostarczone m.in. przez Huawei

Polska energetyka weszła w sezon letni z 2 GW mocy w źródłach słonecznych. W czerwcu moc zainstalowana przekroczyła 2,1 GW. Fotowoltaika szturmem bierze polski rynek i tego procesu – na szczęście – nie da już zatrzymać. Warto przy tym podkreślić, że nie tylko przybywa instalacji fotowoltaicznych, ale też stosowane są coraz bardziej innowacyjne technologie. Przykładem tego może być elektrownia w Sokołowie Małopolskim, w której o rentowność dba rozwiązanie z pogranicza sztucznej inteligencji.

Przeczytaj też: PGG dostanie miliony dofinansowania z UE na OZE

Inwestor, firma Biodefol, zdecydował się wykorzystać w instalacji m.in. falowniki łańcuchowe Huawei SUN2000-105KTL-H1. To jedne z nielicznych na naszym rynku urządzeń, które wspierają wykorzystane w budowie elektrowni w Sokołowie dwustronne moduły fotowoltaiczne typu bifacial. Pozwalają one produkować energię zarówno z przedniej, jak i tylnej części modułu. To zaś wpływa na większą wydajność. Moduły dwustronne mogą wyprodukować o 15-20 proc. energii więcej niż standardowe komponenty jednostronne. Liczą się jednak nie tylko uzyski.

W Sokołowie dało się obniżyć koszty okablowania po stronie AC i DC, ponieważ maksymalne napięcie wejściowe DC wynosi 1500 V, a w przypadku AC jest to 800 V. Funkcjonowanie instalacji wspiera także namiastka sztucznej inteligencji umożliwiająca zdalną diagnostykę elektrowni. Przekłada się to istotnie na redukcję kosztów jej utrzymania. W Sokołowie Małopolskim zastosowano także konstrukcję wsporczą RS-12 z powłoką Magnelis (to produkt firmy Reca Solar). Zaprojektowano ją tak, by poszczególne elementy konstrukcji nie zacieniały dwustronnych modułów fotowoltaicznych, wpływając na dodatkową absorpcję światła odbitego od podłoża.

Przeczytaj też: Carrefour przywiezie zakupy elektrycznym dostawczakiem

Elektrownia fotowoltaiczna w Sokołowie Małopolskim to kolejna inwestycja w Polsce, w której wykorzystane zostały najnowsze rozwiązania od Huawei. Globalna skumulowana moc dostarczonych przez tę korporację urządzeń wynosi już ponad 118 GW, co czyni firmę pionierem w zakresie rozwiązań łańcuchowych dla komercyjnej fotowoltaiki.

Instalacja w Sokołowie to jeden z wielu w ostatnim czasie przykładów rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Pisaliśmy już m.in., że w panele zamierza swoje sklepy wyposażać Dino, a PGE przymierza się do budowy dużej farmy na terenach eksploatowanych w przeszłości przez zakłady chemiczne. Doszło nawet do tego, że panele sprzedawane są w salonach Canal+. Trudno się temu jednak dziwić – nie brakuje sposobów, by sfinansować taką instalację, a korzyści z jej posiadania są coraz większe.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies