Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Dom Jutra Ikei to miejsce, w którym aż chce się mieszkać. Jest eko i przyjemnie

Przestrzeń ma posłużyć do organizowania pokazów, warsztatów i dyskusji na temat szeroko pojętej ekologii

Na początku przyszłego roku w Szczecinie ma zostać otwarty nowy sklep Ikei. Nim jednak do tego dojdzie, firma postanowiła narobić szumu ekologiczną instalacją i pokazać odwiedzającym, jak może wyglądać ich ekologiczny dom. Nie są to jednak wizje futurystyczne i oderwane od rzeczywistości – zmiany zaproponowane przez twórców „Domu jutra” można wprowadzać już teraz. Z korzyścią dla siebie i planety.

Przeczytajcie także: Ta półka na książki będzie Ci służyć do końca życia, a nawet dłużej

„Dom jutra” to naprawdę duża przestrzeń – 250 metrów kwadratowych, które zaaranżowały trzy osoby: Joanna Jurga, Paulina Grabowska oraz Justyna Puchalska. Ich celem było stworzenie funkcjonalnego mieszkania, ale z poszanowaniem natury. Dlatego przestrzeń wypełniły setki roślin, ale nie brakuje wśród nich gatunków, które nie wymagają dużych ilości wody. W kuchni stanął kompostownik z dżdżownicami, dzięki któremu kuchenne odpadki można zamienić w nawóz. Domownik nie tylko pozyska cenny surowiec, ale też ograniczy ilość produkowanych śmieci.

Twórczynie nie wypełniły mieszkania nowymi meblami i przedmiotami – wykorzystano sprzęty, które pierwszą, a czasem nawet drugą młodość miały już za sobą. Wciąż jednak można ich używać. Czasem wystarczy nieskomplikowana renowacja, może wiążąca się ze zmianą zastosowania. Do tego dochodzi domowy ogród, który nie wymaga ziemi, dużej przestrzeni, skomplikowanych instalacji. W „Dom jutra” można się dowiedzieć, jak w plastikowych pojemnikach uprawiać rośliny, które potem trafią na stół. Albo grzyby. Ewentualnie glony. Promowana jest kuchnia zero waste, w której ogranicza się ilość odpadków.

Przeczytajcie także: W salonie Canal+ kupisz instalację fotowoltaiczną

Szczecińska przestrzeń ma być otwarta na gości i ich pomysły. Każdy może odwiedzić „Dom jutra”, zapoznać się z zastosowanymi w nim pomysłami, zostawić swoje przemyślenia i idee. W miejscu tym organizowane będą warsztaty ze specjalistami (np. stolarzami uczącymi jak odnawiać meble), spotkania z aktywistami opowiadającymi m.in. o ekologicznej kuchni czy zajęcia dla dzieci. Warto podkreślić, że to pierwsza tego typu inicjatywa Ikei – nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Jeżeli ktoś szuka inspiracji, chce się podzielić przemyśleniami na temat ekologicznego domu przyszłości, zrównoważonego modelu życia albo poznać trendy związane z recyklingiem czy upcyklingiem, powinien zainteresować się tym miejscem. Na miejscu, po wypiciu kawy, można się dowiedzieć chociażby, na jak wiele sposobów można wykorzystać fusy po tym napoju. Informacje na temat planowanych wydarzeń oraz samego miejsca znaleźć można pod tym adresem.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies