Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Kubki i filiżanki z fusów od kawy? To może być bezpieczna i zdrowa alternatywa dla plastiku

Fusy z kawiarni do lokalnych berlińskich warsztatów produkujących naczynia dostarczają kurierzy na rowerach

Jakiś czas temu pisałem o raporcie fundacji Stiftung Warentest, w którym wykazano, że Używanie kubków z bambusa, to nie jest dobry pomysł. Mogą zatruwać gorące napoje i nie nadają się do recyklingu. Są też jednak dobre przykłady zastępowania plastikowych opakowań naczyniami wykonanymi z materiałów przyjaznych dla środowiska i jednocześnie bezpiecznych dla użytkownika. Ostatnio natrafiłem na produkty berlińskiego startupu Kaffeform.

Firma powstała w 2015 r. i wprowadza w życie zasady gospodarki w obiegu zamkniętym. Codziennie kawiarnie na całym świecie sprzedają coraz więcej kawy. Powstaje więc coraz więcej fusów, które w większości trafiają do kosza. Kaffeeform wymyśliła, jak ten problem przynajmniej częściowo rozwiązać.

Przeczytaj też: Take!Cup to pierwszy w Polsce system kaucyjny napojów na wynos

W ciągu trzech lat badań stworzono przyjazny dla środowiska materiał, z którego można formować naczynia wielokrotnego użytku. To nowe tworzywo kompozytowe składające się z fusów kawy, biopolimerów, skrobi, celulozy, drewna, żywic naturalnych, wosków i olejów. Producent zapewnia, że innowacyjny materiał wykonano całkowicie z surowców odnawialnych. W produkcji nie wykorzystuje się także żywicy melaminowej oraz formaldehydu, co stanowiło problem w przypadku niektórych kubków bambusowych, przed którymi ostrzegała fundacja Stiftung Warentest.

W ten sposób powstają kubki do kawy oraz filiżanki, które można myć nawet w zmywarkach. Chociaż producent tego nie zaleca, jeśli chcesz dłużej się cieszyć kolorem naczyń i ładną fakturą użytego materiału. Jego trwałość oznacza jednak, że pojemników nie można kompostować. Natomiast producent chętnie je przyjmie, rozdrobni i wykorzysta do wytworzenia kolejnych kubków.

Przeczytaj też: Części samochodowe z odpadków. Ford rozpoczyna współpracę z McDonald’s

Startup chwali się, że wszystkie produkty są wegańskie oraz zostały zaprojektowane i wytworzone w Niemczech. Fusy z kawiarni są transportowane przez kurierów na rowerach na bardzo krótkie odległości. Firma korzysta też głównie z berlińskich warsztatów. W ten sposób wspiera lokalną społeczność.

Produkty Kaffeform można też kupić w Polsce. Nie są niestety tanie. Kubek do kawy z przykrywką kosztuje w jednej z warszawskich kawiarni 78 zł.

Warto też dodać, że trwająca w całym kraju kwarantanna to wyjątkowo trudny czas dla lokalnych przedsiębiorców, w szczególności właśnie dla restauracji, kawiarni oraz barów. Wszystkie tego typu placówki zostały bowiem zamknięte, i część z nich może tego nie przetrwać. Na pewno masz swoją ulubioną kawiarnię. Sprawdź, czy możesz jej pomóc, np. kupując cyfrowy voucher, który będziesz mógł wykorzystać w przyszłości. Na lunchnext.com można już kupić vouchery od Cafe Stor, Ministerstwa kawy czy Tłustego kotka.

Fot. Kaffeform

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies