Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Fotowoltaika dla domu zwraca się w 5 lat. Kalkulator Energi potwierdza rosnącą opłacalność paneli słonecznych dla domu

Polacy umieją liczyć, pokazali to nie raz. Dlatego można spodziewać się, że będący od niedawna właścicielem Energi Orlen namiesza niedługo na rynku fotowoltaiki prosumenckiej

Energa Obrót, spółka handlowa grupy energetycznej z siedzibą w Gdańsku, uruchomiła na swojej stronie kalkulator pozwalający policzyć, jak szybko zwróci się inwestycja w panele słoneczne na dachu lub obok domu. Kalkulacja jest bardzo prosta i potwierdza, jak szybko spadają koszty inwestycji w domową fotowoltaikę.

Przeczytaj też: Wiatr i fotowoltaika cenowo nokautują węgiel

Przyjmuje się, że przeciętny koszt domowej instalacji słonecznej w Polsce to teraz około 25 tys. zł. Z takim założeniem wpisałam dane do kalkulatora Energi (znajdziesz go tutaj). Trzeba jeszcze podać, ile energii rocznie się zużywa, na jakim dachu miałyby zostać zamontowane panele i w jakiej części kraju i dostaje się wynik obliczenia.

Jeżeli wpisać, że wolnostojący dom zużywa 5 MWh energii rocznie, a instalacja miałaby stanąć na skośnym dachu, to kalkulator zaleca montaż paneli fotowoltaicznych o mocy 5,5 kilowatów. W Enerdze będą kosztować 25,4 tys. zł. Przy wykorzystaniu ulgi podatkowej i dopłaty z programu „Mój prąd”, o którym w green-news.pl piszemy dość często, to koszt można obniżyć nawet poniżej 15 tys. zł i spłacić instalację w niecałe pięć lat. Potem energia elektryczna ze słońca jest już całkowicie za darmo, a przyjmuje się, tymczasem żywotność paneli w Polsce to już nawet ponad 20 lat.

Ta prosta kalkulacja czarno na białym pokazuje, z czego wynika obecna popularność fotowoltaiki w wśród gospodarstw domowych. Polacy potrafią liczyć, pokazali to już niejeden raz. A warto pamiętać, że odbiorcy biznesowi stawiający dużo większe instalacje i mający większe pobory energii z każdego zainwestowanego tysiąca złotych czerpią jeszcze większą korzyść niż przysłowiowi Kowalscy.

Przeczytaj też: Fotowoltaiki kryzys się nie ima. Za nami bardzo dobry kwiecień

Kalkulator Energi ma oczywiście zachęcać do skorzystania z jej usług w zakresie fotowoltaiki. Jednocześnie pokazuje, w jakim kierunku będzie zmierzać energetyka. Będący od niedawna właścicielem Energi Orlen pokazał już swoje kompetencje marketingowe i można spodziewać się, że namiesza też niedługo na rynku fotowoltaiki prosumenckiej.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies