Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ministerstwo Klimatu wyciągnie rękę do inwestorów z branży OZE? Zapowiada zmianę przepisów

Nowe rozwiązania dla dostawców zielonej energii będą elementem tarczy antykryzysowej. To odpowiedź na zawirowania, jakie wywołuje koronawirus

– Przygotowaliśmy zmiany w przepisach, które pomogą branży odnawialnych źródeł energii (OZE) przetrwać ten trudny czas i umożliwią Polsce dalszy dynamiczny rozwój tej branży – zapowiada wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu do spraw OZE.

Prezczytaj też: Zielony Nowy Ład pozostaje flagowym projektem UE mimo koronawirusa

O rozwiązania dla przedsiębiorstw z sektora zielonej energii apelowały stowarzyszenia firm związanych zarówno z branżą wiatrową, jak i fotowoltaiką. Z powodu rozprzestrzeniającej się pandemii COVID-19 zamykane są fabryki zarówno w Azji, jak i w Europie. Oznacza to opóźnienia w inwestycjach, a trzeba pamiętać, że zgodnie z zasadami polskiego systemu wsparcia OZE, dostawcy zielonej energii po wygraniu rządowych aukcji mogą liczyć na stałą cenę sprzedaży „zielonego prądu”, jednak muszą oddać instalacje do użytku w określonych terminach. Realizację projektów utrudnia także wywołany kwarantanną paraliż polskich firm serwisowych i instalacyjnych. Więcej możesz przeczytać o tym tutaj.

Przeczytaj też: Ogromny wpływ koronawirusa na rynek fotowoltaiki

Jakie zatem rozwiązania dla inwestorów z branży OZE przewidziano w związku z koronawirusem? Ministerstwo Klimatu zapowiada możliwość wydłużenia terminów realizacji projektów dla firm, których instalacje wygrały aukcje w latach ubiegłych. Chodzi zarówno o instalacje, które pierwszy raz dostarczą energię do sieci, jak i te, które już istnieją, ale dzięki nowym umowom są rozbudowywane.

Jednocześnie tarcza antykryzysowa obejmie przedsiębiorców rozwijających biogazownie i elektrownie wodne, które korzystają z systemu taryf gwarantowanych.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies