Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
To już jasne. Koronawirus mocno namiesza w branży wiatrowej. Jest apel do polskiego rządu o specustawę

Przemysł wiatrowy już odczuwa skutki rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 – alarmuje branżowe stowarzyszenie, czyli PSEW. Terminy oddania do użytku nowych elektrowni są zagrożone

Tylko w trzecim tygodniu marca czołowi dostawcy elementów do turbin zamknęli trzy fabryki w Hiszpanii. Wraz ze wzrostem liczby infekcji, które wywołuje koronawirus, podobne decyzje mogą zapadać w kolejnych zakładach i krajach. To będzie miało wpływ na terminowe oddanie do eksploatacji nowych mocy wiatrowych w Polsce. Tymczasem zgodnie z zasadami polskiego systemu wsparcia, dostawcy zielonej energii po wygraniu rządowych aukcji mogą liczyć na stałą cenę sprzedaży „zielonego prądu”, jednak muszą oddać OZE do użytku w określonych terminach.

Przeczytaj też: Węgiel nie tylko najbardziej emisyjny. Teraz również najdroższy

– Opóźnienia logistyczne w europejskim łańcuchu dostaw nakładają się na wcześniej obserwowane spowolnienie produkcji przemysłowej w Chinach. Dodatkowo, przy coraz większej liczbie osób objętych kwarantanną, liczymy się także z możliwością opóźnień w realizacji prac serwisowych i instalacyjnych. Dlatego polska branża wiatrowa, która po aukcjach w 2018 i 2019 r. realizuje największe w historii inwestycje w nowe moce OZE, jest zmuszona prosić o przesunięcie terminów ustawowych na dostarczenie pierwszej energii do sieci – tłumaczy Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).

Stowarzyszenie szykuje więc propozycję specustawy, której celem byłoby przeciwdziałanie skutkom gospodarczym COVID-19. Jej głównym założeniem ma być wydłużenie o maksymalnie 12 miesięcy czasu na dostarczenie pierwszej energii do sieci z nowych mocy wiatrowych. Przy czym każdy z inwestorów, powołując się na stan zagrożenia epidemicznego, sam musiałby określić wielkość opóźnienia i ubiegać się o zmianę harmonogramu u prezesa URE nie później niż do końca 2021 r. Taki wniosek można byłoby złożyć tylko raz.

Ustawa miałaby rozwiązać także problem projektów, które powstają bez rządowego wsparcia. Pisaliśmy w green-news.pl o tym, że coraz więcej obecnych w Polsce firm mocno interesuje się zakupami energii, która pochodzi w 100 proc. z OZE. Zielony prąd zakontraktowała m.in. Kompania Piwowarska. Dostawca energii, innogy Renewables, żeby wywiązać się z umowy, rozbuduje farmę wiatrową Nowy Staw pod Gdańskiem. Tak samo będzie w przypadku należącej do Kulczyk Investments Polenergii, która buduje farmę wiatrową Szymankowo w województwie pomorskim.

– Widzimy jednak ryzyko niedotrzymania terminów przez kilka podmiotów, które na rynku polskim podjęły się zabezpieczenia swojej inwestycji bez udziału państwowych subsydiów. Chodzi o inwestycje w farmy wiatrowe powstające w oparciu o korporacyjne umowy sprzedaży energii pomiędzy producentem a bezpośrednim odbiorcą czystej energii – precyzuje Janusz Gajowiecki.

Ze względu na działania mające na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, sparaliżowane zostały także prace polskich firm serwisowych i instalacyjnych. Ekipy, które realizują inwestycje w Europie, mają dziś zakaz swobodnego przemieszczania się do innych krajów. Chociaż branża wiatrowa rozumie zasadność wprowadzenia takich środków prewencyjnych, to jednocześnie zwraca uwagę na możliwą utratę konkurencyjności polskich wykonawców.

Przeczytaj też: Ogromny wpływ koronawirusa na rynek fotowoltaiki

Dlatego PSEW widzi konieczność wprowadzenia do specustawy możliwości wyłączenia spod kwarantanny członków ekip serwisowych realizujących prace w krajach UE, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kierowców prowadzących pojazdy w międzynarodowym transporcie drogowym. Jednocześnie branża wiatrowa analizuje możliwości przeprowadzenia aukcji OZE, które rząd zapowiedział na 2020 r. Przypomnijmy, że wstępnie sygnalizowano zorganizowanie dwóch tur aukcyjnych w koszyku wiatrowo-fotowoltaicznym w czerwcu i grudniu tego roku.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies