Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
100 milionów na fotowoltaikę w Wielkopolsce

Właściciele domów wielorodzinnych i spółdzielnie mogą liczyć na dopłaty z programu „Słoneczne dachy”. Fundusz ochrony środowiska realizuje zapowiedź, że i one mają korzystać z fotowoltaicznej rewolucji

W poniedziałek dwa fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, narodowy i wojewódzki z siedzibą w Poznaniu podpisały porozumienie określające regulamin naboru wniosków o dofinansowanie z programu „Słoneczne dachy”.

Przeczytaj też: Nadal za mało zielonej energii w Polsce

Beneficjentami nowego programu będą mieszkańcy budynków wielorodzinnych i spółdzielnie. Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zainwestują w „Słoneczne Dachy” 100 mln zł. W ramach programu dofinansowywane będą instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW.

– NFOŚiGW przekaże na wielkopolskie przedsięwzięcie 80 mln zł na preferencyjne pożyczki (do 10% umorzenia), a resztę budżetu, czyli 20 mln zł, będą stanowiły środki własne WFOŚiGW w Poznaniu – wyjaśnia prezes NFOŚiGW, Piotr Woźny.

Spółdzielnie i wspólnoty uzyskają wsparcie na dwa rodzaje przedsięwzięć: na fotowolaikę (z NFOŚiGW) oraz na zadania termomodernizacyjne – z funduszu wojewódzkiego.

Przeczytaj też: Lada dzień pełnomocnik rządu do spraw OZE

Nabór wystartuje jeszcze w tym kwartale. Dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych będzie udzielane w formie pożyczek (oprocentowanie według stawki WIBOR, nie mniej niż 2 proc. w skali roku).

Osoby indywidualne, nie tylko w Poznaniu, ale i w całej Polsce, mogą uzyskać dofinansowanie na domowe instalacje fotowoltaiczne z programu „Mój prąd”. Uruchomionym 13 stycznia naborze do rozdysponowania jest 600 mln zł. Wnioski można składać przez internet. Szczegóły dotyczące sposobu ubiegania się o środki sprawdzisz pod tym linkiem.

Foto: Hymon Energy

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies