Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Czy uda się wprowadzić do szkół lekcje o klimacie? Apeluje rzecznik praw obywatelskich

Dzieci i młodzież już dziś podchodzą do kwestii środowiska bardziej racjonalnie niż wielu dorosłych. Szkoły nie dostarczają jednak wiedzy o obecnym stanie klimatu

– W związku z licznymi wystąpieniami naukowymi na temat zagrożeń wynikających z postępujących zmian klimatu, zwracam się do Pana Ministra w sprawie jakości edukacji klimatycznej realizowanej w polskich szkołach – napisał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie skierowanym do ministra edukacji, Dariusza Piontkowskiego.

Przeczytaj też: Uniwersytet Warszawski powołuje zespół ws. kryzysu klimatycznego

Przyznał, że kwestie ekologii są już dzisiaj w programach polskich szkół. Jednak w związku z kolejnymi apelami naukowców na temat zagrożeń wynikających z postępujących zmian klimatu zdaniem Adama Bodnara trzeba robić więcej w sferze edukacji. Jak pokazują choćby ostatnie dane amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, poprzednia dekada była najgorętsza w historii pomiarów i nie widać perspektyw na zmianę tego stanu rzeczy.

Młodzi ludzie akcjami takimi jak Młodzieżowy Strajk Klimatyczny pokazują, że sprawy przyszłości i środowiska traktują zupełnie inaczej niż wcześniejsze pokolenia. Mają coraz częściej świadomość, że to właśnie im przyjdzie ponieść konsekwencje błędów poprzednich pokoleń.
Klimat już się zmienił, a bilans skutków dla człowieka wypada mocno na minus.

Przeczytaj też: Apel o ratowanie Ziemi podpisało aż 11 tysięcy naukowców

Niestety biorąc pod uwagę stanowisko polskiego rządu np. w sprawie unijnego celu dojścia do neutralności klimatycznej w 2050 r., jest z góry niemal pewne, że apel RPO nie zostanie uwzględniony. Zaś cała wymiana opinii między rządzącym PiS a opozycją w tej sprawie nie wyjdzie poza sferę politycznych dysput.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies