Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Presja rośnie. Parlament Europejski ogłasza klimatyczny stan wyjątkowy

To bezprecedensowa sytuacja w historii UE. Eurodeputowani ogromną większością głosów domagają się m.in. niezwołocznego zakazu wspierania paliw kopalnych

W ciągu najbliższych dwóch tygodni odbędą się dwa ważne wydarzenia: już 2 grudnia rusza szczyt klimatyczny ONZ, czyli COP 25 w Madrycie, który zakończy się 13 grudnia. Równolegle 12 i 13 grudnia przywódcy krajów UE spotkają się podczas obrad Rady Europejskiej, by rozmawiać o strategii wyeliminowania emisji CO2 do 2050 roku.

Ani negocjacje klimatyczne ONZ ani kolejne strategie UE nie doprowadziły dotychczas do przełomu w zakresie walki ze zmianami klimatu. Tymczasem przynajmniej w Europie rośnie społeczna świadomość, że trzeba przechodzić od słów do czynów.

Przeczytaj też: Sytuacja jest dramatyczna, tysiące naukowców apelują o działania

Wyrazem tego jest czwartkowa rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego (climate emergency). Europosłowie domagają się natychmiastowych i ambitnych działań w celu ograniczenia skutków zmian klimatu. Chcą także, aby Komisja dopilnowała, by wszystkie regulacje prawne i budżet UE były w pełni spójne z celem ograniczenia globalnego wzrostur temperatur do poniżej 1,5 st. C.

W osobnej rezolucji Parlament wzywa KE do jak najszybszego przedstawienia strategii dojścia do neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r. Posłowie oczekują od nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, że do nowego zielonego ładu UE (The Green New Deal), który ma wkrótce przedstawić, wprowadzi cel 55-proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 r. Warto dodać – dla Polski cel w zasadzie nie do spełnienia, przynajmniej nie według obecnego projektu Polityki energetycznej państwa.

Eurodeputowani oczekują również włączenie sektora transportu morskiego do unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) i szybszej redukcji emisji w lotnictwie. Wreszcie, pilnie wzywają kraje UE do wycofania wszystkich bezpośrednich i pośrednich dopłat do paliw kopalnych do 2020 r.

Przeczytaj też: Powrót węgla w Niemczech? Niekoniecznie

Rezolucja w sprawie ogłoszenia stanu nadzwyczajnego dotyczącego klimatu i środowiska została przyjęta ogromną większością głosów. Za było 429 posłów, 225 przeciw, a 19 wstrzymało się od głosu. Rezolucję w sprawie stanowiska UE na COP 25 również poparło 430 posłów. Warto zaznaczyć, że rezolucja ma charakter symboliczny, jest wyrazem woli PE.

Foto: Parlament Europejski

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies