Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ważna data dla Enei. Za kilka dni poznamy nową strategię

Enea zapowiada, że nadszedł czas na jej zielony zwrot. Będzie finalna decyzja w sprawie Ostrołęki?

Poznańska grupa energetyczna Enea podała już oficjalny termin, w którym ogłosi aktualizację strategii na kolejne lata. To poniedziałek – 16 grudnia 2019 r.

Przeczytaj też: Enea musi się zazielenić

Spółka bardzo oszczędnie wypowiadała się w ostatnim czasie na temat tego, czego można spodziewać się po tym dokumencie. Jasne jest jednak, że będzie to kierunek redukcji emisji – przyciśnięta do ściany przez regulacje UE i instytucje finansowe firma deklaruje, że będzie obniżać emisję.

Najprawdopodobniej Enea będzie dążyła do progu średnio 550 g CO2 na kilowatogodzinę wytwarzanej energii. Taki próg emisyjności osiągają np. źródła gazowe. Ale należy też spodziewać się zdecydowanego ruchu w kierunku odnawialnych źródeł energii.

Najwięcej zainteresowania i kontrowersji budzi, rzecz jasna, przyszłość nowego bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka, który Enea zapowiedziała we współpracy z gdańską Energą. Już kilku polityków zasygnalizowało, że projekt będzie wymagał modyfikacji. Z kolei na kupno Energi zasadza się Orlen, który zdecydowanie nie kojarzy się z projektami węglowymi.

Przeczytaj też: Koncerny paliwowe wkraczają na zieloną ścieżkę

W obecnej sytuacji Enea, jeśli chce nowy blok faktycznie postawić, ma do wyboru dwie opcje: albo zmodyfikować całą inwestycję, by spełniała kryteria stawiane przez europejskie instytucje finansowe (trzeba by przynajmniej częściowo zrezygnować z węgla), albo poszukać kapitału poza granicami UE. Który scenariusz będzie realizowany? Na odpowiedź trzeba będzie poczekać. Przyszły poniedziałek zapowiada się zdecydowanie bardzo ciekawie.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies