Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Popularność SUV-ów drugą przyczyną wzrostu emisji CO2. Jeśli szukasz nowego auta już wiesz, co zrobić dla klimatu, prawda?

Auta elektryczne są jeszcze bardzo drogie, ale to nie znaczy, że przymierzajac się do kupna samochodu nie możesz zrobić czegoś dla klimatu. Kup mniejszy i lżejszy

Transport jest jednym z kilku najważniejszych źródeł emisji gazów cieplarnianych. W przyszłości sytuacja ta może się zmienić, jeśli ludzie przesiądą się na samochody elektryczne ładowane energią ze źródeł odnawialnych. Póki co jednak pojazdy elektryczne są drogie i niewielu ludzi na nie stać. Ale jeżeli akurat przymierzasz się do zakupu samochodu, to też możesz zrobić coś dla klimatu: wybierz mniejsze i lżejsze auto, spalające mniej paliwa.

Przeczytaj też: Jeżeli chcesz coś zrobić dla Ziemi, ogranicz latanie

Z danych Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) wynika, że popularność samochodów typu SUV jest drugim najważniejszym czynnikiem wzrostu globalnej emisji gazów cieplarnianych (pierwszym jest wzrost produkcji energii elektrycznej pochodzącej ze spalania węgla czy gazu). Emisje CO2 przez tzw. pojazdy sportowo-użytkowe wzrosły w okresie od 2010 r. do końca 2018 r. o ponad 500 megaton, czyli bardziej niż te odnotowane przez przemysł ciężki, lotnictwo czy żeglugę. Gdyby właściciele SUV-ów byli jednym narodem, pod względem wartości emisji zajęliby siódme miejsce na świecie.

Z danych IEA wynika ponadto, że to właśnie rosnąca popularność SUV-ów stoi za wzrostem średniej emisji CO2 samochodów osobowych. Z danych agencji wynika bowiem, że sprawność pozostałych rodzajów aut znacznie się poprawiła, co pozwoliło zmniejszyć ich emisje o 75 megaton CO2 od 2010 roku.

Przeczytaj też: Klimat ci podziękuje, jeśli ograniczysz spożycie mięsa

Obecnie 4 na 10 sprzedawanych aut to SUV-y. Problem z nimi polega na tym, że są ciężkie i zużywają więcej paliwa niż samochody miejskie czy niektóre limuzyny. Przy tym SUV-y i tak prawie nigdy nie są wykorzystywane jako terenówki. Służą jako typowe auta miejskie, czyli np. podczas dojazdów do pracy, w mieście, gdzie napęd na cztery koła, czy dodatkowa przestrzeń w bagażniku nie są absolutnie potrzebne.

Zastanów się zatem, czy po to, aby raz w roku wyjechać na urlop wygodnym samochodem potrzebny jest ci SUV, który przez większość czasu będzie wozić powietrze. A jeśli zastanawiasz się co jeszcze możesz zrobić dla klimatu, przeczytaj pozostała teksty z naszego cyklu Co możesz zrobić dla klimatu.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies