Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nie tylko węgiel. Pekao chwali się wejściem do konsorcjum, które finansuje największą farmę wiatrową w Polsce

Konsorcjum, w którym obok Pekao jest też EBOiR, sfinansuje farmę wiatrową Potęgowo. Wartość inwestycji to 1,25 mld zł

Dzień po tym, jak opublikowaliśmy na Green-News informację, że w Polsce już tylko państwowe banki dopuszczają finansowanie projektów węglowych, nank Pekao postanowił pochwalić się swoim zaangażowaniem w zieloną energetykę. Należy do konsorcjum instytucji, które wraz z EBOiR (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju) sfinansują budowę największej w Polsce farmy wiatrowej.

Chodzi o projekt Potęgowo: Punkt zwrotny dla farm wiatrowych w Polsce? Rekordowy projekt rusza

Udział Pekao w finansowaniu projektu przekracza 20 proc. Prace budowlane już się rozpoczęły, a ich zakończenie zostało zaplanowane do połowy 2020 roku. Elektrownia wiatrowa będzie zlokalizowana w województwie pomorskim oraz zachodniopomorskim – w powiatach słupskim i sławieńskim. Finansowanie zostało udzielone spółce celowej Potęgowo Mashav, której większościowym udziałowcem jest Israel Infrastructure Fund.

– W dobie zmian klimatu niezwykle ważny jest rozwój energetyki opartej o przyjazne dla środowiska odnawialne źródła energii. Budowa farmy wiatrowej powstającej z myślą nie tylko o obecnych, ale także przyszłych pokoleniach, jest zgodna ze strategią rozwoju Pekao jako jednej z najnowocześniejszych instytucji finansowych w Polsce. Jesteśmy przygotowani i zdecydowani, by w przyszłości finansować kolejne tego rodzaju projekty – mówi wiceprezes Pekao Tomasz Styczyński, nadzorujący piony bankowości korporacyjnej, rynków i bankowości inwestycyjnej.

Przeczytajcie także: To zaczyna być modne. Santander to kolejny bank, który rezygnuje z plastiku

Pekao podkreśla, że współfinansuje projekt o znaczącym pozytywnym wpływie na środowisko. Budowa tej farmy pozwoli zredukować emisję CO2 o ponad 514 tys. ton rocznie.

Farma wiatrowa Potęgowo będzie składać się z 68 turbin o mocy 2,75 MW i wysokości do 110 metrów oraz 13 turbin o moc 2,5 MW i wysokości 98 metrów. Powstanie dzięki aukcyjnemu systemowi wsparcia. Wygrała aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 r.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies