Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Plastikowe jednorazówki? UE macha im na „do widzenia”

Plastikowe słomki, sztućce, talerzyki, patyczki do uszu a nawet te do dziecięcych baloników – za półtora roku te jednorazowe produkty znikną z unijnego rynku. UE przyjęła nowe przepisy

Rada UE przyjęła we wtorek przepisy zakazujące stosowania niektórych plastikowych produktów jednorazowego użytku. Podstawowym celem dyrektywy jest rozwiązanie problemu odpadów znajdowanych w morzu. Chodzi o 10 produktów z tworzyw sztucznych najczęściej znajdowanych na europejskich plażach, a także porzuconych sieci. Plastikowe odpady to 43 proc. plastiku, który wpada do dużych akwenów wodnych. Dodatkowe 27 proc. pozostawionych w morzu zanieczyszczeń to sprzęt (głównie sieci) porzucany podczas połowów ryb. Dlatego dyrektywa odnosząc się do tych dwóch grup zanieczyszczeń ma na celu wyeliminowanie 70 proc. plastikowych śmieci znajdowanych na europejskich plażach.

Przeczytajcie także: Kaucja za plastikowe butelki. Minister zapowiada 10 gr

Oto z jakimi plastikowymi produktami UE zamierza się rozprawić zakazując ich produkcji z plastiku:

  • patyczki do uszu
  • sztućce
  • balony i patyki, na których się je osadza
  • opakowania na posiłki
  • kubki na napoje
  • filtry od papierosów
  • foliowe torby
  • papierki po cukierkach/torby na czipsy
  • mokre chusteczki/podpaski/tampony
  • sprzęt do połowów

Zgodnie z nowymi przepisami jednorazowe plastikowe talerze, sztućce, słomki, patyki do balonów i patyczki kosmetyczne zostaną zakazane już w 2021 roku. Na pierwszy ogień wzięto właśnie tę grupę produktów, dlatego że dość łatwo je zastąpić nieplastikowymi zamiennikami. W przypadku sprzętu używanego przez firmy rybackie, jego producenci zostaną zobowiązani do pokrycia kosztów zbiórki odpadów z portowych urządzeń, do odbioru tych odpadów oraz ich transportu i przetwarzania. Przeprowadzona zostanie również kampania podnosząca świadomość mieszkańców UE.

Przeczytajcie także: Santander to kolejny bank, który rezygnuje z plastiku

Jeśli chodzi o plastikowe butelki, to państwa członkowskie zgodziły się osiągnąć w 2029 r. cel zbierania 90 proc. z nich. Dodatkowo nowe butelki będą musiały zawierać co najmniej 25 proc. surowców wtórnych od 2025 r. W 2030 r. odsetek ten wzrośnie do 30 proc.

Dyrektywa wejdzie w życie po 20 dni po publikacji. Państwa członkowskie będą wówczas miały dwa lata na jej wdrożenie do prawa krajowego.

KATEGORIA
WIADOMOŚCI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies