Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Czas wrócić do tradycyjnych imbryków? Torebki od herbaty ekspresowej zawierają miliony cząstek plastiku

Dowiedli tego kanadyjscy badacze. Teraz sprawdzają, czy spożyty tą drogą plastik negatywnie wpływa na zdrowie człowieka

Serwis independent.co.uk donosi o najnowszych ustaleniach naukowców z McGill University w Montrealu w Kanadzie. Jak się okazało, 96 proc. torebek, w które pakowana jest herbata ekspresowa, nie jest wykonanych wyłącznie z papieru – zawierają polipropylen, który pomagać utrzymać odpowiedni kształt torebek. Jak dowodzą kanadyjscy naukowcy, substancja ta podczas parzenia herbaty uwalnia się i trafia do ludzkiego organizmu.

Przeczytaj też: Oto jak łatwo zrezygnować z szamponu w plastiku

Badacze kupili cztery różne, dostępne na rynku herbaty ekspresowe, a następnie przecięli torebki i usunęli liście herbaty i oczyścili torebki. Później wrzucili oczyszczone torebki do gorącej wody, aby zasymulować parzenie. Korzystając z mikroskopu elektronowego wykazali, że pojedyncza torebka zawiera kilkanaście miliardów cząstek mikro- i nanoplastiku. Dlatego pijąc parzoną w ten sposób herbatę, połykasz również cząsteczki plastiku. Na razie nie wiadomo, czy ma to negatywny wpływ na zdrowie – podlega to dalszym badaniom. Coraz częściej jednak mówi się, że wszechobecny plastik wchodzi w interakcje z układem hormonalnym człowieka, a nawet może prowdzić do nowotworów.

Przeczytaj też: Seat włącza się w trend elektromobilności

Odpowiedź na to pytanie może mieć kluczowe znaczenie dla producentów. Ponad 70 proc. herbaty kupowanej dziś w Europie to herbata ekspresowa. Konsumenci preferują ją, bo jest wygodniejsza w użyciu. Trzeba jednak pamiętać, że, jak dowodzą liczne testy, herbata ekspresowa jest bardzo często niższej jakości w porównaniu z liściastą do samodzielnego parzenia. Może więc w oczekiwaniu na wyniki prac naukowców badających wpływ plastiku na zdrowie pora już przeprosić się z imbrykiem do parzenia herbaty liściastej? Większość przedstawicieli pokolenia 40-latków i osób starszych powinna go jeszcze doskonale pamiętać z rodzinnych domów.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies