Partnerzy strategiczni
Orlen
Partnerzy wspierający
Tauron
Duńska ekspansja. Vestas przejmuje fabrykę łopat do turbin wiatrowych koło Szczecina

Producent turbin wiatrowych z Danii jest coraz bardziej aktywny nad Wisłą. Vestas ogłosił, że kupi fabrykę łopat od LM Wind Power

Fabryka łopat do turbin wiatrowych na lądzie w Goleniowie działa od 2009 roku, w 2017 roku została rozbudowana. W 2025 roku zmieni właściciela. LM Wind Power (należy do GE Vernova) przystało na ofertę Vestas, który przejmie zakład. Nie ujawniono kwoty transakcji, a aby ta doszła do skutku – potrzebne są jeszcze zgody regulacyjne.

Przeczytaj też: Hornsea 4 stop. Ørsted wstrzymuje ogromny projekt offshore wind

W codziennej pracy fabryki niewiele się zmieni, ponieważ zakład już produkował łopaty na potrzeby Vestas. Teraz duński producent będzie stanie się jej bezpośrednim właścicielem. Jak podkreśla spółka w komunikacie, fabryka nadal będzie dostarczać łopaty dla lądowych turbin wiatrowych i „odgrywać kluczową rolę w zaspokajaniu rosnącego zapotrzebowania na energię w Polsce i reszcie Europy”.

Duńskie inwestycje nad Wisłą

Vestas jest niezwykle aktywny w Polsce od kilku lat. Producent turbin, które trafią m.in. na morską farmę Baltic Power, uruchomił na wyspie Ostrów Brdowski w Szczecinie zakład montujący gondole i piasty dla wiatraków. Duńska spółka przejęła też zakład po ST3 Offshore, gdzie produkowano fundamenty dla morskich turbin wiatrowych.

Vestas na początku 2024 roku ogłosił również, że zamierza zbudować kolejny zakład w Szczecinie, na Skolwinie, w północnej części miasta. Mają tam być produkowane łopaty do turbin wiatrowych przeznaczonych do pracy na morzu (czyli dla sektora offshore wind).

Przeczytaj też: Morska energetyka wiatrowa na rozdrożu

Decyzje producenta o ekspansji w Polsce mają znaczenie na szczeblu lokalnym, ale i europejskim. Bruksela zdecydowanie stawia na unijny przemysł, który ma dostarczać rozwiązania dla postępującej na Starym Kontynencie transformacji energetycznej. Aby udało się te plany zrealizować, konieczne są inwestycje wzmacniające moce produkcyjne unijnych zakładów specjalizujących się w wytwarzaniu elementów, podzespołów czy części dla odnawialnych źródeł energii.

Niedawno opisywaliśmy szczegóły strategii dla sektora wiatrowego w Polsce, który zdaniem jego przedstawicieli może wiele wnieść do polskiego przemysłu i gospodarki. Branża postuluje m.in. dofinansowanie inwestycji związanych z energetyką wiatrową.

Fot. materiały prasowe Goleniowskiego Parku Przemysłowego

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies