Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Powstało pierwsze w Polsce konsorcjum do zarządzania morskimi farmami wiatrowymi

Baltic Offshore Service Solution – taką nazwę nosi spółka serwisowa powołana przez partnerów rozwijających morską farmę wiatrową Baltic Power. Ale jej ambicje mogą sięgać o wiele dalej niż portfolio Orlenu

Firmę serwisową utworzyły Energa Wytwarzanie (z grupy Orlen) oraz kanadyjski Northland Power, który jest mniejszościowym partnerem Baltic Power o mocy 1,2 GW.

Przeczytaj także: Baltic Power światowym pionierem w wykorzystaniu niskoemisyjnej stali na morskiej farmie wiatrowej

Baltic Offshore Service Solution będzie świadczyć specjalistyczne usługi serwisowe dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Ma także odpowiadać za uruchomienie Centrum Zarządzania Morskich Farm Wiatrowych, planowanego przez Orlen. Centrum to będzie działać całodobowo kontrolując, monitorując i koordynując działanie farm wiatrowych na morzu.

Morska energetyka wiatrowa to szansa na głębokie przemiany w naszym systemie elektroenergetycznym, ale też na budowę nowych gałęzi gospodarki. Chcemy wykorzystywać szanse biznesowe pojawiające się na etapie przygotowania i eksploatacji kolejnych farm wiatrowych – podkreśla cytowany w komunikacie spółki Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki w Orlenie.

W tym kontekście przedstawiciel grupy mówi nie tylko na możliwościach wynikających z realizacji własnych projektów. Wskazuje także na potencjał energetyczny całego Bałtyku. To może świadczyć o ambicjach nowego podmiotu do świadczenia usług serwisowych także dla innych deweloperów, którzy rozwijają projekty morskich farm w Polsce i w innych krajach basenu Morza Bałtyckiego.

Przeczytaj także: Orlen Neptun szkoli przyszłych pracowników terminala instalacyjnego w Świnoujściu

Serwisowa spółka chce wykorzystywać 15-letnie doświadczenie Energi Wytwarzanie, która zajmuje się utrzymaniem lądowych aktywów OZE (ma sześć farm wiatrowych o łącznej mocy około 244 MW). Jednocześnie będzie czerpać także z know-how Northland Power, który posiada udziały w źródłach wytwórczych na lądzie i morzu o łącznej mocy 3,4 GW.

Pierwszy prąd z budowanej wspólnie na polskim morzu farmy wiatrowej Baltic Power popłynie w 2026 roku. Orlen ma jednak w planach kolejne inwestycje. Będzie je realizować spółka Orlen Neptun, która jest właścicielem przyznanych w ubiegłym roku pięciu koncesji na lokalizowanie morskich farm. O rozstrzygnięciu administracyjnym w tej kwestii pisaliśmy m.in. w tekście Bałtyk podzielony i co dalej? PGE i Orlen szacują, ile mocy da się wycisnąć z kolejnych projektów wiatrowych.

Foto: Freepik

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies