Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Baltic Power światowym pionierem w wykorzystaniu niskoemisyjnej stali na morskiej farmie wiatrowej

Morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy 1,2 GW – jako pierwsza na świecie – zostanie zbudowana przy wykorzystaniu niskoemisyjnej stali. Górne sekcje wież turbin będą wyprodukowane niemal wyłącznie z materiału pochodzącego z recyklingu przy użyciu odnawialnych źródeł

Niskoemisyjną stal na potrzeby projektu rozwijanego przez joint venture Orlenu i Northland Power wyprodukuje ArcelorMittal na zamówienie dostawcy turbin – spółki Vestas.

Chociaż materiał o obniżonym śladzie węglowym zostanie zastosowany tylko w dwóch górnych sekcjach 56 z 75 planowanych wież turbin V236-15.0 MW, to wydarzenie można uznać za przełomowe. Jak dotąd żaden z deweloperów nie zdecydował się na taki krok, choć część z nich uczestniczy w inicjatywach wspierających rozwój stalowego przemysłu net-zero.

Przeczytaj także: Orlen zaczyna budowę morskiej farmy wiatrowej i portu instalacyjnego w Świnoujściu

– Baltic Power, spółka joint venture Orlen i Northland Power, jest pionierem zrównoważonej przyszłości w sektorze energii odnawialnej. Wykorzystanie niskoemisyjnej stali Vestas i ArcelorMittal na rozwijanej farmie podkreśla nasze zaangażowanie w innowacje i ochronę środowiska. Jesteśmy dumni, że możemy być liderem w przekształcaniu polskiego krajobrazu energetycznego w miarę postępów w kierunku ukończenia budowy do 2026 roku – powiedział cytowany w komunikacie Jarosław Broda, prezes Baltic Power.

Nieco gorszą wiadomością jest to, że niskoemisyjna stal dla polskiego projektu nie doda wartości dodanej polskiej gospodarce (tzw. local content). Sekcje wież w Baltic Power zostaną wykonane ze stali XCarb firmy ArcelorMittal pochodzącej w 100 proc. ze złomu i produkowanej przy wykorzystaniu energii z wiatru w hucie Industeel Charleroi w Belgii. Stalowe płyty zostaną następnie przekształcone w ciężkie blachy wykorzystywane do produkcji wież turbin wiatrowych w hucie blach grubych ArcelorMittal w Gijon w Hiszpanii.

Zgodnie z deklaracją Vestasa, zastosowanie niskoemisyjnej stali w dwóch górnych sekcjach wieży turbiny morskiej przełoży się na około 25-procentową redukcję emisji w porównaniu z produkcją stalowej wieży powstającej w konwencjonalny sposób.

Przeczytaj także: Vestas z kontraktem na dostawę ogromnych turbin wiatrowych. Staną na Bałtyku

Producent turbin podkreśla przy tym, że niskoemisyjne blachy stalowe są odpowiednie dla całej wieży lądowych turbin wiatrowych i górnej części wież morskich maszyn. W przypadku całej wieży lądowej – według Vetasa – redukcja emisji CO2 wynosi co najmniej 52 procent.

– To partnerstwo jest silnym sygnałem, że już dziś możliwe jest rozpoczęcie budowy infrastruktury energii odnawialnej potrzebnej w Europie przy użyciu stali o niskiej emisji dwutlenku węgla wyprodukowanej w europejskim łańcuchu dostaw. Aby to osiągnąć, niezbędne jest silne partnerstwo. Dlatego chcielibyśmy podziękować firmom Vestas i Baltic Power za ich wizję wykorzystania stali XCarb® pochodzącej z recyklingu i produkowanej ze źródeł odnawialnych w tym ważnym projekcie morskiej energetyki wiatrowej – podkreślił Laurent Plasman z ArcelorMittal Europe – Flat Products.

Morska farma wiatrowa Baltic Power jest najdynamiczniej rozwijającym się projektem offshore wind w polskiej części Morza Bałtyckiego. Zgodnie z harmonogramem dostawa turbin wiatrowych Vestas rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Farma ma rozpocząć działalność komercyjną w drugiej połowie 2026 roku. Po uruchomieniu będzie dostarczać czystą energię do ponad 1,5 miliona polskich gospodarstw domowych.

Foto: mat.prasowe PKN Orlen

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies