Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Dwa rekordy na globalnym rynku energetyki wiatrowej

Ubiegły rok był rekordowy dla energetyki wiatrowej. Na całym świecie zainstalowano ponad 100 GW nowych mocy, co czyni ten rok najlepszym w historii. Globalna energetyka wiatrowa przekroczyła pierwszy kamień milowy, osiągając 1 TW zainstalowanej mocy

W 2023 roku zwiększono moc instalacji w globalnej energetyce wiatrowej o 117 GW, co oznacza wzrost o 50 proc. w ciągu dwunastu miesięcy. Dane w tej sprawie opublikowano niedawno w raporcie Global Wind Energy Council (GWEC). To historyczny rekord pod względem mocy zainstalowanych na przestrzeni jednego roku. Do jego ustanowienia przyczyniły się głównie lądowe farmy wiatrowe, których zainstalowano 106 GW. Stanowi to wzrost o 54 proc. rok do roku. Dla morskiej energetyki wiatrowej, która w ubiegłym roku zwiększyła potencjał o około 10,8 GW, był to drugi najlepszy rok w historii.

Przeczytaj także: Dobre perspektywy przed światowymi OZE. Ale do osiągnięcia celu z COP28 trochę brakuje

Globalna skumulowana moc elektrowni wiatrowych pierwszy kamień milowy czyli 1 TW osiągnęła w 2023 roku. Obecnie wynosi już 1021 GW. Rekordowe wyniki przyczyniły się do skorygowania prognoz GWEC w górę o 10 proc. Teraz reprezentacja światowej branży wiatrowej przewiduje dojście do 1210 GW w perspektywie końca bieżącej dekady.

Jesteśmy dumni z osiągnięcia nowego rocznego rekordu. Jednak decydenci polityczni, przemysł i wszystkie zainteresowane strony muszą zrobić znacznie więcej, by wejść na ścieżkę 3X potrzebną do osiągnięcia zera netto – zaapelował cytowany w komunikacie Ben Backwell, dyrektor generalny GWEC.

Nawiązał tym samym do celów wyznaczonych podczas szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju, który pozwoli utrzymać wzrost temperatury poniżej progu krytycznego 1,5 stopnia Celsjusza. Dla branży wiatrowej oznacza to konieczność instalowania rocznie przynajmniej 320 GW do 2030 roku.

Globalny raport wiatrowy zawiera mapę drogową, która pozwoli rozwijać się jeszcze dynamiczniej kluczowej dla transformacji energetycznej technologii. GWEC wzywa więc decydentów, inwestorów i społeczności do współpracy w kluczowych obszarach inwestycji, łańcuchów dostaw oraz infrastruktury systemowej. Chodzi o współpracę na rzecz przezwyciężania wyzwań rozwoju energetyki wiatrowej, takich jak likwidacja wąskich gardeł w planowaniu, kolejek do sieci elektroenergetycznych czy poprawa warunków źle zaprojektowanych aukcji.

Przeczytaj także: 500 metrów od wiatraka? Tak. Ale dopiero po wyborach

GWEC rekomenduje też równomierne rozłożenie wysiłków w dążeniu do przeciwdziałania klimatycznej katastrofie.

Globalna Północ, która do tej pory w dużej mierze wzięła na swoje barki zieloną rewolucję energetyczną, potrzebuje wsparcia i potencjału Globalnego Południa. Energia odnawialna wyrównuje szanse, ponieważ może zdecentralizować wytwarzanie energii, zapewnić miliony nowych miejsc pracy i zaspokoić podstawowe potrzeby związane z czystym powietrzem i dobrym zdrowiem dla wszystkich. A tego nasz podzielony świat teraz potrzebuje – podkreślono w raporcie GWEC.

Tymczasem w 2023 roku wśród największych rynków dla energetyki wiatrowej ponownie znalazły się Chiny, USA, Brazylia, Niemcy oraz Indie. Chiny ustanowiły nowy rekord, oddając do użytku 75 GW nowych instalacji – prawie 65 proc. globalnej sumy.

Foto: Freepik

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies