Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Trwają kadrowe roszady w spółkach energetycznych. Wiemy, kiedy karuzela przestanie się kręcić

Obsadzono stanowiska w zarządzie Tauronu. Na czele katowickiej spółki stanął Grzegorz Lot. Pierwszy garnitur menedżerski w PSE zasilił natomiast Grzegorz Onichimowski

Nowy prezes Tauronu jest związany z sektorem energetycznym od 27 lat. Dla Grzegorza Lota jest to powrót do katowickiej spółki, w której pracował w latach 2012-2019 m.in. jako wiceprezes Tauron Sprzedaż oraz dyrektor wykonawczy ds. klienta całej grupy.

Przeczytaj także: Stara gwardia w nowym zarządzie Enei

Ostatnie lata Grzegorz Lot spędził jednak w Polenergii, prywatnej spółce energetycznej kontrolowanej przez Dominikę Kulczyk. Był tam w m.in. wiceprezesem spółki obrotu – Polenergia Sprzedaż, a wcześniej wiceprezesem zajmującej się sieciami firmy – Polenergia Dystrybucja.

Wraz z nowym prezesem do zarządu Tauronu w drodze konkursu wyłoniono także: Piotra Gołębiowskiego – na stanowisko wiceprezesa ds. handlu, Michała Orłowskiego – na stanowisko wiceprezesa ds. zarządzania majątkiem i rozwoju oraz Krzysztofa Surmę – na stanowisko wiceprezesa ds. finansów. Surma pełnił już tę funkcję w poprzednim składzie zarządu. Wszyscy zaczną pracę w katowickiej grupie od 7 marca.

Przeczytaj także: Nie tylko węgiel dla minister Czarneckiej

Kadrowa miotła nie ominęła także Polskich Sieciach Elektroenergetycznych. Na czele zarządu operatora systemu przesyłowego od 1 marca stanął Grzegorz Onichimowski. Tym samym potwierdziły się nasze informacje dotyczące tego stanowiska, na które Onichimowski był typowany od momentu przejęcia władzy przez rząd Donalda Tuska.

Onichimowski jest zresztą blisko związany z Koalicją Obywatelska, bo współtworzył program energetyczny, z którym partia szła do wyborów. Jednocześnie jest to menedżer z ponad 30-letnim doświadczeniem w sektorze energetycznym i IT. Na jego koncie znajduje się nie tylko współtworzenie i kierowanie przez wiele lat warszawską Towarową Giełdą Energii, ale także tworzenie w latach 2015 – 2019 rynku energii w krajach Zatoki Perskiej jako dyrektor projektu w regionalnym operatorze systemu przesyłowego GCCIA. Pełniący wcześniej funkcję prezesa PSE Tomasz Sikorski od pierwszego marca wrócił na poprzednio zajmowane stanowisko – wiceprezesa operatora systemu przesyłowego.

Grzegorz Onichimowski na czele PSE to dobra wiadomość. Bo wraz z mianowanym na Pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Meciejem Bando, który także doradzał Koalicji Obywatelskiej przez wyborami, będą dość zgranym duetem.

Przeczytaj także: Maciej Bando przecina spekulacje o atomie na Pomorzu

To jednak nie koniec sezonu wymiany władz w energetycznych spółkach Skarbu Państwa. Przed nami jeszcze obsadzenie najważniejszych stanowisk w Polskiej Grupie Energetycznej oraz Orlenie. Z naszych informacji wynika, że do zmiany warty w PGE dojdzie prawdopodobnie w środę 6 marca. Kadrowa karuzela w energetyce (przynajmniej ta na najwyższych szczeblach) może się natomiast przestać kręcić 18 marca. Wtedy odbywa się walne zgromadzenie płockiego koncernu. Do kierowania Orlenem typowany jest były menedżer Enei i Tauronu, pełniący obecnie funkcję dyrektora handlowego i członka zarządu francuskiej Veolii Krzysztof Zamasz.

Z naszych informacji wynika, że odejścia dwóch członków zarzącu Polenergii, w tym jej wieloletniego prezesa Michała Michalskiego, wynikaja właśnie z ich apetytu na funkcję w zarządzie jednej z tych strategicznych dla polskiej energetyki spółek.

Foto: PSE, materiały prasowe

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies