Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Stara gwardia w nowym zarządzie Enei

W piątek rada nadzorcza poznańskiej spółki wybrała Grzegorza Kinelskiego na nowego prezesa. Zastąpi on odwołanego Pawła Majewskiego

Wraz z Grzegorzem Kinelskim do zarządu Enei wejdzie także trzech wiceprezesów. Dwóch z nich, tj. Bartosz Krysta i Marek Lelątko obejmie swoje funkcje – podobnie jak prezes – z początkiem marca. Z kolei Dalida Gepfert dołączy do nich od 1 maja.

Przeczytaj także: Enea kontynuuje zielone zakupy. Tym razem przejmuje elektrownię słoneczną od PAD RES

Cały nowy zarząd był już w przeszłości związany z poznańską spółką. Kinelski był w latach 2013-2016 jej wiceprezesem odpowiedzialnym za sprawy handlowe. Tę funkcję w zarządzie obejmie teraz Krysta, który w latach 2014-2016 zajmował stanowisko członka zarządu należącej do Enei spółki tradingowej. Obejmujący stanowisko członka zarządu ds. finansowych Lelątko był w przeszłości dyrektorem finansowym Enei Operator. Z kolei Dalida Gepfert, która będzie nową wiceprezes ds. korporacyjnych, odpowiadała kiedyś za finanse całej grupy, także jako członek zarządu.

Przeczytaj także: Enea i Energa robią odpisy. Pokazują realną skalę problemów

Ekipa obejmująca stery poznańskiej grupy energetycznej zna się jeszcze z czasów Vattenfalla, a później Taurona. Trzech z czterech nowych członków zarządu Enei przechodzi do poznańskiej grupy bezpośrednio z ciepłowniczej Veolii. Z kolei Lelątko był ostatnio związany z PKP Energetyka, gdzie od maja 2017 do września 2018 pracował także Kinelski.

W związku z późniejszym dołączeniem do zarządu Enei Dalidy Gepfert na stanowisko członka zarządu ds. korporacyjnych zostanie czasowo delegowana Monika Starecka. Jednocześnie rada nadzorcza odwołała dwóch dotychczasowych członków zarządu: Marcina Pawlickiego i Lecha Żaka. Obaj będą pełnić te funkcje do końca lutego.

Przeczytaj także: Enea kupuje farmy fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku i Podlasiu

Jedną z pierwszych decyzji, z którymi przyjdzie zmierzyć się nowej ekipie, będą rozliczenia z przeszłości. Chodzi o dochodzenie strat od byłych menedżerów, jakie wygenerowało zaangażowanie w zakończony fiaskiem projekt budowy bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka. Pisaliśmy o tym w Green-News.pl w grudniu ubiegłego roku w artykule Rusza czas rozliczeń w energetyce. Zarząd Enei chce odszkodowania za węglową Ostrołękę.

Strategiczne decyzje dotyczyć będą także aktywów węglowych Lubelskiej Kopalni Bogdanka. Ta jednak będzie powiązana z kierunkowym planem wyznaczonym dla paliw kopalnych przez Ministerstwo Przemysłu w porozumieniu z Ministerstwem Aktywów Państwowych i resortem klimatu i środowiska.

Piątkowa decyzja rady nadzorczej Enei rozpoczyna cykl wymiany władz w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. Wkrótce można się spodziewać także rozstrzygnięć w największej energetycznej spółce – Polskiej Grupie Energetycznej. Termin przyjmowania zgłoszeń na stanowisko prezesa i wiceprezesów upływa 26 lutego. O kilka dni więcej, do 1 marca mają zainteresowani najwyższymi menedżerskimi stanowiskami w PKN Orlen. Z kolei w Tauronie rozmowy kwalifikacyjne odbędą się od 29 lutego do 4 marca 2024 br.

Foto: PTWP, materiały prasowe udostępnione przez Eneę

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: ENEA

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies