Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Chiny pracują nad standardem recyklingu farm wiatrowych i słonecznych

Światowy lider produkcji energii z wiatru i słońca chce zakazu składowania i spalania zużytych elementów turbin wiatrowych. Inicjatywa w zakresie recyklingu komponentów ma zminimalizować wpływ na środowisko dynamicznie rozwijającej się w Chinach branży OZE

Chińska Krajowa Administracja Energetyczna opublikowała propozycje standardów środowiskowych dla sektora energii odnawialnej. Propozycje poddane zostały konsultacjom publicznym, które potrwają do końca lutego br.

To pierwsza tego typu inicjatywa na chińskim rynku. Propozycje norm w zakresie recyklingu, choć skierowane są do branży odnawialnych źródeł energii (OZE), dotyczą głównie zakazu składowania i spalania łopat z wyeksploatowanych turbin wiatrowych. Priorytetem ma być ich ponowne wykorzystanie lub recykling.

Przeczytaj także: Jak ograniczać recykling? Najpierw redukuj, potem ponownie użyj

Szczególną uwagę poświęcono recyklingowi materiałów kompozytowych. Nadają one łopatom wiatrowym wyjątkową wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne, co jest plusem na etapie eksploatacji farm. Kompozyty stają się jednak problematyczne dla środowiska po demontażu turbiny.
Podczas recyklingu łopat wiatrowych zaleca się stosowanie zaawansowanych technologii wykorzystujących ciepło, chemikalia lub ciśnienie w celu ich zniszczenia. Technologię tę na europejskim rynku jako pierwszy opanował duński Vestas.

Z kolei dla innych komponentów, takich jak piasty łopat, wieże czy gondole, recykling według chińskich władz powinien obejmować fizyczne śrutowanie i cięcie na małe kawałki, a także sortowanie magnetyczne w celu wydobycia metali nadających się do odzysku.

Przeczytaj także: Bruksela w końcu bierze się za wiatraki z Chin. Producenci turbin długo czekali na taki krok

Publikacja wytycznych w zakresie recyklingu zbiega się w czasie z większą inicjatywą chińskiego rządu. Tydzień wcześniej Rada Państwowa opublikowała szeroko zakrojony plan polityki ochrony środowiska. Wezwano w nim przemysł do przyspieszenia inwestycji w zakłady recyklingu wycofanych części pochodzących z farm wiatrowych i słonecznych, a także akumulatorów pojazdów elektrycznych.

Recykling wycofywanego sprzętu jest niezbędny, by zmniejszyć ilość odpadów, poprawić stan środowiska i zapobiec zanieczyszczeniom wód gruntowych czy powierzchniowych. Podobne wytyczne mają już Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

Dlaczego temat jest tak ważny dla Chin? Państwo Środka proponując pierwsze standardy w zakresie recyklingu chce przygotować się na nadchodzącą falę wycofywanego sprzętu elektrowni wiatrowych. Faktem jest, że tamtejsze parki starzeją się i w najbliższych latach będą wycofywane z eksploatacji. Ich żywotność dobiega końca, bo były instalowane niedługo po 2000 roku.

Przeczytaj także: Przyczajony indyjski tygrys może zagrozić chińskiemu smokowi. Wielkie oczekiwania na rynku wiatraków

Ekspertyzy wskazują, że do 2030 roku na rynek trafi aż 35 milionów ton odpadów z wycofanego sprzętu wiatrowego i słonecznego, który będzie poddany recyklingowi. Chiński rząd podejmuje więc pilne działania w tym zakresie, zwłaszcza w kontekście dynamicznie rosnącego rynku energetyki odnawialnej.
Chiny są dzisiaj globalnym liderem w zakresie produkcji energii odnawialnej. Zainstalowana moc farm wiatrowych i słonecznych przekroczyła w ubiegłym roku 1000 GW, zwiększając się rok do roku o jedną trzecią. W tym roku, zgodnie z szacunkami – Chiny dojdą nawet do 1200 GW mocy z fotowoltaiki i wiatru na lądzie, osiągając ten pułap na sześć lat przed założonym celem.

Przeczytaj także: Chińczycy podbijają stawkę. Zapowiedzieli gigantyczne turbiny wiatrowe na morza i ląd

Rynek recyklingu zużytych metali pochodzących z branży odnawialnej już się w Chinach rozkręca. Materiały są wykorzystywane do produkcji siedzeń, paneli reklamowych i wiat na dworcach autobusowych. W ubiegłym roku firmy zajmujące się tym biznesem odzyskały około 60 tysięcy ton metali z wycofanych z użytku elektrowni wiatrowych i słonecznych. W tym roku spodziewany jest odzysk nawet 100 tys. ton surowców.

Jak wskazują eksperci, powołując się na dane Chińskiego Stowarzyszenia Recyklingu (China National Resources Recycling Association), z każdego megawata wycofanej mocy elektrowni wiatrowej można odzyskać od 100 do 240 ton stali, miedzi, aluminium i włókna szklanego. Dla porównania w przypadku elektrowni słonecznych jest to 60-80 ton miedzi, aluminium i tworzyw sztucznych z każdego megawata.

Foto: Freepik

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies