Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wybór partnera PGE do budowy morskich farm wiatrowych wkracza w kluczową fazę

Wpłynęły cztery oferty od koncernów zainteresowanych współpracą

– Wpłynęły cztery wiążące oferty od firm zainteresowanych rolą strategicznego partnera w budowie morskich farm wiatrowych przez PGE Baltica – powiedział Ryszard Wasiłek, wiceprezes PGE. Podtrzymał deklarację, że ostateczny wybór nastąpi przed końcem tego roku.

Przeczytaj też: Polska na szarym końcu pod względem wiatraków

PGE chce zbudować farmy morskie o mocy do 2545 MW (1500 MW mocy na obszarze koncesji należącej do spółki celowej Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 i 1045 MW mocy na obszarze Elektrowni Wiatrowej Baltica-3) na Bałtyku.

Plan jest taki, by sprzedać po 50 proc. udziałów w obu spółkach celowych, a następnie wspólnie z partnerem realizować je w formule joint venture. Cały koszt inwestycji to około 30 mld zł, co tłumaczy gotowość wchodzenia we współpracę z partnerami, którzy nie tylko będą mieli doświadczenie w budowie i eksploatacji morskich farm, ale też pomogą zebrać finansowanie.

Przeczytaj też: W sprawie klimatu naukowcy murem za młodzieżą

Wstępne zainteresowanie współpracą z PGE wykazywało aż trzynaście różnych firm. Wśród nich nieoficjalnie wskazywano podmioty takie jak duński Ørsted (wcześniej Dong), E.On, innogy, EDPR, czy Iberdrola.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies