Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Europa przyspiesza budowę nowych wiatraków. Niestety, Polska na szarym końcu

Z danych organizacji WindEurope wynika, że w I poł. 2019 r. w Europie zainstalowano o 400 MW więcej mocy wiatrowych niż w tym samym okresie roku ubiegłego

Stowarzyszenie WindEurope opublikowało dziś dane na temat nowych inwestycji w energetykę wiatrową w Europie, przeprowadzonych w okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku. Z analizy wynika, że w tym czasie przybyło na kontynencie 4,9 GW nowych mocy w elektrowniach wiatrowych. To dla porównania 11 proc. mocy wytwórczych, jakimi dysponuje dziś cała polska energetyka. W tym samym okresie roku ubiegłego zainstalowano ok. 4,5 GW mocy.

Przeczytajcie też: Jak złożyć wniosek w programie Mój Prąd

Jak podaje WindEurope, w pierwszym półroczu 2019 r. zanotowano spadek instalacji lądowych farm wiatrowych do 3 GW z 3,3 GW w roku ubiegłym. Za ten stan rzeczy odpowiada przede wszystkim sytuacja w Niemczech, gdzie pojawiły się problemy proceduralne. W instalacji farm wiatrowych na lądzie liderem została Francja (ponad 500 MW) a na kolejnych pozycjach znalazły się Szwecja (ponad 400 MW), Niemcy, Włochy, Ukraina i Turcja (we wszystkich moc zainstalowana przekroczyła 200 MW. Niestety, na szarym końcu tego zestawienia znalazła się Polska z mocą zaledwie 5 MW - to znaczy, że powstały tylko pojedyncze wiatraki.

Przeczytajcie też: Gdynia stawia na wiatraki

Jeżeli zaś chodzi o moc farm morskich, to w I poł. 2019 r. powstało ich ponad 1,9 GW. Dla porównania w tym samym okresie roku ubiegłego było to 1,1 GW. W minionym półroczy najwięcej farm wiatrowych offshore powstało w Wielkiej Brytanii, Danii i Belgii. WindEurope wyliczyło, że całkowite inwestycje w nowe moce wiatrowe sięgnęły na koniec czerwca 2019 roku ok. 8,8 mld euro. Ma to się przełożyć na instalację nowych mocy na poziomie 5,9 GW w ciągu najbliższych trzech lat.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies