Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nyska fabryka Umicore skorzysta z kontraktu na zieloną energię. Sprzeda ją Ignitis Renewables

Umowa cPPA podpisana między firmami obejmuje zakup energii elektrycznej z budowanej przez Ignitis Farmy Wiatrowej Silesia 2

Litewska spółka Ignitis Renewables poinformowała, że zawarła umowę cPPA (corporate Power Purchase Agreement) z Umicore. Kontrakt na sprzedaż energii elektrycznej będzie obowiązywał przez 10 lat, a prąd zostanie zakupiony na potrzeby zakładu Umicore w Nysie, gdzie produkowane są materiały katodowe do baterii.

Ignitis będzie w ramach umowy sprzedawał energię elektryczną z powstającej Farmy Wiatrowej Silesia 2. Moc instalacji wyniesie 137 MW, a oddanie jej do użytku jest planowane na drugą połowę 2024 r.

Przeczytaj też: KE rzuca koło ratunkowe przemysłowi i energetyce wiatrowej

Umowy PPA/cPPA obejmują sprzedaż energii elektrycznej przez wytwórcę oraz zakup jej przez odbiorcę. Fizycznie odbiorca skorzysta i tak z energii dostępnej w sieci, ale rozlicza się za nią u wytwórcy. Na rozwiązaniu tym korzystają obie strony: odbiorca na lata zabezpiecza sobie określony wolumen energii elektrycznej po ustalonej z wytwórcą cenę. Z kolei producent energii elektrycznej z odnawialnych źródeł (OZE) nie musi martwić się szukaniem chętnych na prąd ze swojego projektu.

Tylko w ostatnich miesiącach podpisano kilka dużych Power Purchase Agreements na polskim rynku, przeczytasz o nich przechodząc do tagu PPA.

Litewska spółka podkreśla, że to pierwszy taki kontrakt, jaki zawarła w Polsce. Ignitis dotychczas nie zbudował dużego portfela OZE nad Wisłą. Ma jedną działającą farmę wiatrową Pomerania o mocy 94 MW. Na różnych etapach rozwoju ma projekty o mocy 400 MW (wliczając w to Silesia MF II).

Przeczytaj też: Siemens Energy prosi niemiecki rząd o pomoc

O inwestycjach belgijskiego Umicor pisałem niedawno, bo poza nyską fabryką (dla niej podpisano PPA), planowana jest druga w jej sąsiedztwie. Zakład będzie rozwijany przez Ionway, joint venture Umicore i spółki z grupy Volkswagen. O tych planach przeczytasz w tekście W Nysie powstanie nowy zakład produkcji materiałów do baterii. Jedna gigafabryka już tam działa.

Zdj. ilustracyjne / mat. prasowe Ignitis Renewables

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies