Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polenergia i Equinor z umową na kable dla morskich farm na Bałtyku

Kontrakt obejmuje zaprojektowanie, wyprodukowanie dostawę i instalacje kabli dla elektrowni Bałtyk II i III

Polenergia razem z norweskim Equinorem wykonały kolejny krok ku budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Dla projektów elektrowni Bałtyk II i Bałtyk III zakontraktowano kable zarówno wewnętrzne (służące do połączenia turbin), jak i eksportowe, do wyprowadzenia mocy.

Przeczytaj też: Komisja Europejska rzuca koło ratunkowe przemysłowi i energetyce wiatrowej

Kable wewnętrzne dostarczy i zainstaluje firma Seaway7 z grupy Subsea7 z siedzibą w Londynie. Podmorskim okablowaniem do wyprowadzenia mocy z farm zajmie się konsorcjum stworzone przez firmy Jan de Nul z Belgii i Hellenic Cables (producent kabli). Prace na morzu w zakresie instalacji kabli mają rozpocząć się w 2026 roku.

Zgodnie z planem dwie farmy mają zacząć produkcję energii elektrycznej w 2028 r. Ostatnie informacje od Polenergii wskazywały na to, że wzrastają koszty projektów rozwijanych razem z Equinorem. Przeczytasz o tym w tekście Polenergia zwiększa budżety dla morskich farm wiatrowych. Koszt budowy to nawet 24 mld złotych.

Przeczytaj też: Chińczycy podbijają stawkę. Zapowiedzieli gigantyczne turbiny

MFW Bałtyk II i III będą dysponować razem ok. 1,44 GW mocy. Polenergia z Equinorem zamierzają wybudować też trzecią instalację – Bałtyk I o mocy 1,56 GW, ale ta elektrownia jest na wczesnym etapie projektowym.

Fot. mat. Seaway7

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies