Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polenergia zwiększa budżety dla morskich farm wiatrowych. Koszt budowy to nawet 24 mld złotych

Zaktualizowany został też termin oddania elektrowni na Bałtyku do użytku

Kierownictwo Polenergii o niemal połowę, czyli do 950 mln zł, zwiększyło budżet projektowy dla planowanych na Bałtyku morskich farm wiatrowych. To koszty, które trzeba ponieść w fazie przygotowania projektów do realizacji, przed rozpoczęciem prac budowlanych. Zmiana dotyczy dwóch rozwijanych farm: MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III.

Przeczytaj też: Nowe perspektywy dla energetyki wiatrowej w Polsce

Jak czytam, w nowym szacunku kosztów ujęto poniesione już przez spółkę wydatki – około 415 mln zł. Polenergia nie wyklucza kolejnych aktualizacji budżetów. W październiku 2021 roku zakładano, że koszty przygotowania dwóch wspomnianych projektów sięgną do 630 mln zł.

Kontrolowana przez Dominikę Kulczyk Polenergia przy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (offshore wind) współpracuje z norweskim Equinorem. Wspólnie rozwijają trzy projekty morskich farm wiatrowych (MFW), w których mają po 50 proc. udziałów. Budowa dwóch farm ma rozpocząć się w I kwartale 2025 r. Oddanie ich do użytku nastąpi w 2028 roku. Oznacza to zmiany w harmonogramie, ponieważ według dotychczasowych zapowiedzi start elektrowni na Bałtyku przypadał na rok 2027.

W najnowszym komunikacie podano także szacunki kosztów budowy dwóch farm wiatrowych. Wynoszą od 21 do 24 mld zł, ale Polenergia zastrzega, że nie są to wiążące wyliczenia i mogą ulec zmianie.

Przeczytaj też: Ørsted i Vestas wytyczają nowy standard dla turbin wiatrowych

Farmy MFW Bałtyk II i III będą mieć łącznie 1,44 GW mocy. Trzecia z elektrowni, MFW Bałtyk I, będzie mieć 1,56 GW mocy, jest jednak na wczesnym etapie przygotowań.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies