Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polska spółka z dofinansowaniem innowacyjnej biorafinerii. EcoBean przetworzy fusy kawowe

EcoBean zamierza pokazać, że kawiarnianie odpady można przetworzyć na wiele użytecznych składników dla innych branż

Polski startup EcoBean od lat udowadnia, że każdy odpad – zwłaszcza ten z kawy – może zostać ponownie zagospodarowany. W 2021 roku spółka zawiązała współpracę ze Starbucks Polska. Celem projektu była zamiana kawowych fusów w słomki. Później EcoBean zaczął przerabiać fusy także na biodegradowalne doniczki czy kubki. Za projekt ten nagrodzony został w ramach drugiej edycji Programu Grantowego ING Banku.

Przeczytaj też: Unia Europejska idzie na wojnę z greenwashingiem

Obecnie EcoBean pozyskał 7 mln euro na budowę innowacyjnej biorafinerii, w której będzie mógł przetwarzać fusy kawowe. Zakład ma umożliwić spółce rozwinięcie skrzydeł i poszerzenie zakresu działalności. Z fusów EcoBean chce na większą skalę pozyskiwać olej kawowy, polilaktyd (PLA), dodatki białkowe, ligninę i przeciwutleniacze. Składniki można zastosować m.in. w branży farmaceutycznej, kosmetycznej czy do produkcji pasz.

Przeczytaj też: Rząd dał zielone światło dla systemu kaucyjnego w Polsce

Demonstracyjna linia produkcyjna ma rocznie przetwarzać na biosurowce do 1 tys. ton fusów kawowych. Zakład ma pokazywać potencjał rozwiązań spółki i pomóc w rozpowszechnieniu stosowanej przez nią technologii, wpisującej się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Biorafineria powstanie pod Warszawą.

Finansowanie tego przedsięwzięcia pochodzi z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), wspierającego innowacyjne projekty badawczo rozwojowe.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies