Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Tego w Polsce jeszcze nie było. Starbucks i EcoBean wyprodukują słomki z fusów kawowych

Słomki po zużyciu nie trafią do kosza - startup wykorzysta je do tworzenia innych produktów

Od kilku lat toczy się dyskusja na temat wykorzystywania słomek w gastronomii. Stały się symbolem szkodliwej dla środowiska i człowieka ery plastiku, która, miejmy nadzieję, zaczyna zmierzać ku końcowi. Warto jednak mieć na uwadze, że pozbycie się plastikowych słomek nie rozwiązuje całego problemu odpadów – to zaledwie kropla w morzu szkodliwych odpadów. Jednocześnie nie musimy całkowicie pozbywać się słomek całkowicie – wystarczy uczynić je bardziej ekologicznym. Działania w tym kierunku podjęły Starbucks Polska i EcoBean.

Przeczytaj też: Bill Gates radzi jeść sztuczne mięso

Czego nie brakuje w kawiarni? Fusów. Do niedawna były one uważane za odpad, ale to na szczęście ulega zmianie, coraz więcej firm na całym świecie próbuje je wykorzystać: jako nawóz, w kosmetologii, do produkcji naczyń, ale też np. w branży motoryzacyjnej. Starbucks Polska nawiązał współpracę z polskim startupem EcoBean, który rozwinie produkcję słomek z fusów kawowych. W ramach testów surowiec będą przekazywać producentom 22 kawiarnie z Warszawy. Fusy trafią do tzw. EcoBoxów, a gdy te się wypełnią, zostaną odebrane i trafią zakładu EcoBean.

Startup przetworzy materiał i uformuje słomki. Następnie zostaną one wykorzystane w kawiarniach i ponownie trafią do EcoBean. Za projektem stoją m.in. pracownicy Politechniki Warszawskiej, którzy z fusów kawowych produkują brykiet. Można zatem założyć, że zużyte słomki mogą zamienić się w „zielony” nośnik energii, który zużyjesz podczas rodzinnego grilla. Uczestnicy projektu nie wykluczają, że z kawowych odpadów będą też powstawać inne produkty. To pierwsza inicjatywa tego typu w naszym kraju, ale pomysłodawcy zakładają, że odbije się ona echem w branży gastronomicznej.

Przeczytaj też: Na Pomorzu powstanie jedna z największych elektrowni PV w Europie

Biodegradowalne słomki to odpowiedź na tzw. dyrektywę plastikową, o której możesz przeczytać w serwisie green-news.pl. Zakazuje ona wprowadzania do sprzedaży szeregu plastikowych produktów jednorazowego użytku: od patyczków higienicznych i tych do balonów, przez sztućce, słomki, talerze, mieszadełka, po styropianowe kubeczki i pojemniki do żywności. Firmy używające tych przedmiotów, mają czas do lipca, by pozbyć się zapasów. Starbucks musi zatem znaleźć dla nich alternatywę. Dobrze, że szuka tej najbardziej ekologicznej i nie decyduje się po prostu na papierowe słomki, które również stanowią obciążenie dla planety.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies