Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Doniczki z kawy, ekologiczne opakowania, skóra z jabłek – zobacz startupy nagrodzone przez ING Bank

Dzięki programowi grantowemu bank chce wspierać rozwój projektów, które mogą uczynić produkcję i konsumpcję bardziej zrównoważoną

Zagospodarowanie fusów z kawy, biodegradowalne opakowania, wegańskie zamienniki skóry, a także jajek – co łączy wszystkie te „zielone” pomysły? Po pierwsze, wszystkie realizowane są w Polsce. Po drugie, teraz ich autorzy będą mogli zintensyfikować działania dzięki wsparciu ING Banku, który nagrodził najlepsze startupy dostarczające rozwiązań dla zrównoważonej konsumpcji i produkcji.

Do drugiej edycji Programu Grantowego ING Banku zgłoszono aż 155 projektów. Kapituła konkursu wyłoniła te najlepsze. Rozdzielono między nie 1 mln zł wsparcia na dalszy rozwój.

Przeczytaj też: Kosmetyki w kostkach mają całą listę ekologicznych plusów

Jakie pomysły najbardziej spodobały się jurorom?

  • EcoBean – to stworzony przez naukowców w Politechniki Warszawskiej startup, który daje drugie życie fusom z kawy. Zajmuje się dekarbonizacją całego łańcucha wartości kawy, od „zielonej” logistyki i zeroemisyjnej biorafinerii po ekologiczne i użyteczne surowce i produkty. Firma odbiera fusy np. z kawiarni i przetwarza je na surowce i produkty takie jak np. olej kawowy, lignina, brykiety, a nawet biodegradowalne doniczki. W powstającej w Warszawie BioRafierii przetwarzanych ma być 2 000 ton fusów kawowych rocznie. Na ten pomysł ING Bank przyznał 400 tys. złotych.
  • Znika – na drugim miejscu uplasował się startup dostarczający kompostowalne opakowania ze zrównoważonych materiałów. Autorzy rozwiązania otrzymali 300 tys. zł. Produkują opakowania ze skrobi kukurydzianej i innych materiałów roślinnych. Wszystkie produkty Znika nadają się do kompostowania w warunkach przemysłowych, a niektóre z nich nawet w warunkach domowych. Są wolne od plastiku, wytwarzane lokalnie i bardziej przyjazne dla środowiska niż standardowe opakowania. Znika dostarcza niestandardowe produkty, jak np. biodegradowalna folia bąbelkowa.
  • Bio2materials – 150 tys. zł dostał startup, który rozwija technologię produkcji ekologicznych skór ze skórek jabłek i deklaruje, że jest pierwszym polskim projektem w branży zrównoważonych tekstyliów. Produkt Bio2materials jest alternatywą dla skór zwierzęcych i syntetycznych, dodatkowo jest w 100 proc. biodegradowalny i wolny od szkodliwych substancji.
  • MyEgg – startup rozwijający technologię produkcji wegańskich zamienników jajek dostał 100 tys. zł wsparcia.
  • Uzyj.to – nagrodę publiczności została internetowa platforma wymiany materiałów budowlanych i wykończeniowych z drugiej ręki.

Dlaczego doceniono właśnie te, a nie inne projekty? – Nadmierna produkcja i konsumpcja stanowi jedno z poważniejszych wyzwań współczesnego świata. Dlatego w drugiej edycji Programu Grantowego ING chcieliśmy poszukać rozwiązań, które zapewnią zrównoważone łańcuchy dostaw, zredukują poziom generowanych odpadów czy ilość marnowanej żywności. Start-upy i młodzi naukowcy dostrzegli, że temat ekologii to nie tylko idea, ale również biznes. Na rynku pojawia się coraz więcej takich przełomowych, innowacyjnych rozwiązań. Uważamy, że warto je wspierać i promować, bo są one realną szansą na zmianę – powiedziała Joanna Erdman, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Przeczytaj też: To może być największy magazyn energii w Polsce

Najlepsze rozwiązania wskazała kapituła złożona z przedstawicieli ING, świata biznesu, nauki oraz organizacji pozarządowych. 2. edycja konkursu została rozstrzygnięta podczas gali finałowej, którą wydarzenie można obejrzeć na YouTube. Zwycięzcy, poza nagrodami finansowymi, mają możliwość nawiązania kontaktu z inwestorami i firmami z portfolio ING oraz udziału w indywidualnym mentoringu, dopasowanym do potrzeb prowadzonego przez nich projektu. Mogą również liczyć na promocję w mediach.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KAWA, ING, GREENTECH

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies