Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polenergia bliska budowy wiatraków w Rumunii. Jest warunkowa umowa ws. ogromnej farmy

Polska spółka podpisała warunkową umowę ws. nabycia 60 proc. udziałów w firmie Naxxar Renewable Energy Management Holding, która rozwija jedną z największych elektrowni wiatrowych w Europie

Po ogłoszeniu wejścia na rynek czeski, Polenergia rusza do jeszcze jednego europejskiego kraju – Rumunii. Należąca do Dominiki Kulczyk grupa energetyczna ma ogromne plany: chce zbudować jedną z największych elektrowni wiatrowych w tej części Europy.

Pierwsze decyzje, które przybliżają ją do osiągnięcia tego celu, właśnie zapadły. Polenergia podpisała warunkową umowę z Naxxar Renewable Energy Management Holding, która rozwija projekt farmy wiatrowej o łącznej mocy 685,6 MW. W ramach umowy ma przejąć 60 proc. udziałów w Naxxar Wind Farm Four Srl (NWF 4), która zarządza spółkami celowymi odpowiedzialnymi za projekt.

Przeczytaj też: Powstają cztery farmy od spółek Zygmunta Solorza

Umowa przewiduje, że w przyszłości polska spółka będzie mogła nabyć pozostałe 40 proc. udziałów Naxxar. Teraz konieczne będzie uzyskanie przez Polenergię zgody na bezpośrednią inwestycję zagraniczną (BIZ).

Elektrownia wiatrowa znana jako N4 ma powstać na wschodzie Rumunii w okręgu Tulcza (położonym nad Morzem Czarnym). Lokalizacja nie jest przypadkowa – to jeden z najbardziej wietrznych obszarów w Rumunii. Farma posiada już techniczne warunki przyłączenia sieci. Jak poinformowała Polenergia w komunikacie giełdowym, elektrownia jest dopiero w fazie projektowej, więc jej ostateczna moc może się zmniejszyć.

Przeczytaj też: Orange z prądem ze słońca. Operator ma umowę z R.Power

Dla Polenergii to nowy etap rozwoju, co podkreślają w komunikacie przedstawiciele. Jak mogliście już przeczytać, ta spółka energetyczna jest rozpędzona jak nigdy dotąd – pierwsze półrocze 2023 r. zamknęła ze sporym zyskiem i chce pozyskać do 750 mln zł na kolejne inwestycje. Poza lądowymi farmami wiatrowymi w Polsce (ma ich 12), zamierza stawiać również morskie elektrownie wiatrowe na Bałtyku. Rozwija też segment fotowoltaiki, także wielkoskalowych elektrowni słonecznych.

Zdj. ilustracyjne / mat. prasowe Polenergia

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies