Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Spółka z grupy Dominiki Kulczyk chce podbić Czechy. Polenergia Solární zaczyna działalność

Przedstawiciele Polenergii zapewniają, że uruchomienie spółki w Pradze akurat teraz powinno sprzyjać rozwojowi biznesu

Na czeski rynek odnawialnych źródeł energii (OZE) wchodzi nowy gracz. Polska Polenergia za pośrednictwem spółki zależnej – Polenergia Solární – będzie u naszych południowych sąsiadów świadczyć usługi związane z fotowoltaiką. Siedziba nowego podmiotu znajduje się w Pradze.

Przeczytaj też: VSB uruchomiło farmę wiatrową w Wielkopolsce

Poza projektowaniem instalacji słonecznych Polenergia w Czechach będzie je też montować i zapewni wsparcie posprzedażowe. W ofercie dla czeskich klientów znajdą się również magazyny energii.

Kontrolowana przez Dominikę Kulczyk grupa wyjaśnia, że jest największą prywatną spółką energetyczną w Polsce, a zagraniczna ekspansja jest naturalnym etapem jej rozwoju po ustabilizowaniu pozycji w kraju. – Szybko staliśmy się największym w kraju instalatorem systemów fotowoltaicznych do 50 kW. Wierzymy, że ten sukces uda się nam powtórzyć również u południowych sąsiadów – przekonuje Kamil Sankowski z zarządu Polenergii Fotowoltaika.

Sankowski dodaje, że decyzja o wejściu na czeski rynek nastąpiła w dogodnym momencie. – Z początkiem września w Czechach ruszył nowy program dopłat do fotowoltaiki i magazynów energii. Okoliczności naszej ekspansji są więc bardzo sprzyjające – tłumaczy.

Czas pokaże, jak zakończy się dla Polenergii ta czeska przygoda, ale branża fotowoltaiczna u południowych sąsiadów dopiero czeka na swoje złote lata. Czesi pod koniec 2021 roku mieli niewiele ponad 2,1 GW mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Do końca bieżącej dekady ma jej przybyć do około 10 GW.

Przeczytaj też: Enea przejmuje powstającą farmę wiatrową w Świętokrzyskiem

Polenergia, o czym pisałem, ma za sobą bardzo dobry okres i stara się pozyskiwać dodatkowe pieniądze na inwestycje. Pierwsze półrocze 2023 r. zamknęła ze dużym zyskiem. Sytuacja finansowa firmy jest na tyle korzystna, że nie widać nad nią czarnych chmur mimo rosnących kosztów zbliżającej się budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Fot. mat. prasowe Polenergia

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies