Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Atomowe przyspieszenie przed wyborami. Jest decyzja środowiskowa dla elektrowni jądrowej

Uzyskanie decyzji środowiskowej jest niezbędne, by spółka realizująca projekt jądrowy otrzymała inną z kluczowych decyzji – lokalizacyjną

„Mamy to! Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) zakończył postępowanie i wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej” – napisała w piątek w serwisie X (daw. Twitter) Anna Moskwa, szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Decyzja GDOŚ to kolejny element układanki, która prowadzi do rozpoczęcia budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Wydanie decyzji środowiskowej (DŚU, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach) poprzedziły m.in. konsultacje transgraniczne.

Przeczytaj też: Gdzie powstaną elektrownie jądrowe? Lista potencjalnych lokalizacji

DŚU jest potrzebna, by Polskie Elektrownie Jądrowe realizujące projekt mogły uzyskać decyzję lokalizacyjną. PEJ wniosek o jej wydanie złożyły 22 sierpnia br., dokumentacja trafiła do wojewody. Pierwsza siłownia jądrowa ma powstać w gminie Choczewo w woj. pomorskim (lokalizacja znana jako „Lubiatowo-Kopalino”). Rozstrzygnęła to właśnie DŚU. Rozważany był też wariant z lokalizacją „Żarnowiec”, na terenie gmin Krokowa i Gniewino.

Już latem 2023 r. spodziewano się, że tuż przed wyborami zapadną kluczowe decyzje administracyjne dla atomu w Polsce. Na piątek MKiŚ zaplanowało konferencję prasową, zapewne w sprawie DŚU dla elektrowni jądrowej. Oczekiwane jest, że ogłoszone zostanie także podpisanie umowy projektowej.

Postępy, choć oczekiwane, są spóźnione. Według Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) wydanie decyzji środowiskowej miało nastąpić w 2022 r.

Przeczytaj też: Polsko-amerykańska współpraca przy atomie się zacieśnia

Przyspieszyły także rozmowy między PEJ a Westinghouse (dostawcą technologii dla programu jądrowego w Polsce) i Bechtel (ma być odpowiedzialny za budowę). Bechtel i Westinghouse podpisały w tym tygodniu umowę konsorcjum o współpracy przy projektowaniu elektrowni. Powstać ma też polsko-amerykańskie centrum szkoleniowe dla przyszłych kadr dla energetyki jądrowej, porozumienie w tej sprawie zawarto 21 września.

Planowana elektrownia jądrowa ma składać się z trzech bloków, korzystających z reaktorów AP1000 o mocy 1250 MW każdy. Budowa według planów rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok ma zacząć produkować energię elektryczną w 2033 r.

Fot. PEJ / wizualizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies