Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Na terenach pokopalnianych powstała druga największa farma słoneczna w Polsce. EDPR otwiera Przykonę

To drugie życie dla miejsca, gdzie kiedyś działała odkrywka węgla brunatnego „Adamów”

EDP Renewables Polska uroczyście otworzyło elektrownię fotowoltaiczną Przykona w województwie wielkopolskim. Całkowita moc instalacji to 200 MW, co sprawia, że jest to druga pod względem mocy elektrownia słoneczna w Polsce.

Rocznie farma Przykona wyprodukuje około 220 GWh energii elektrycznej. Taki wolumen pozwoliłby na zasilenie ponad 100 tys. gospodarstw domowych.

Przeczytaj też: Kamień milowy dla OZE w Polsce. Ponad 25 zielonych gigawatów

Elektrownię zbudowano na terenach pokopalnianych, w miejscu, gdzie jeszcze kilka lat temu prowadzono wydobycie węgla brunatnego – mieściła się tam odkrywka kopalni „Adamów”. Składa się z prawie 308 tys. dwustronnych paneli fotowoltaicznych (technologia bifacial) i zajmuje powierzchnię 270 hektarów. Za projektowanie i budowę farmy odpowiedzialna jest firma inżynieryjna Electrum.

Jak deklaruje EDPR, moc farmy może zwiększyć się o dodatkowe 40 MW. Jeżeli tak się stanie, będzie to największa elektrownia słoneczna w kraju. Jest to jednocześnie największa instalacja EDP w Europie.

Dzięki ukończeniu farmy, łączna moc elektrowni fotowoltaicznych EDP w Polsce wzrosła do 280 MW. Zaledwie tydzień przed otwarciem Przykony, EDP uruchomiło inną instalację – PV Konary, także w Wielkopolsce. Ten projekt przyciągał uwagę nie ze względu na moc, a dlatego, że to pierwsze w kraju wdrożenie tzw. cable poolingu, czyli współdzielenia łącza przez dwa źródła energii. Więcej na ten temat w materiale Pierwszy w Polsce cable pooling. Wiatrowo-słoneczna hybryda EDP już otwarta.

Przeczytaj też: Moc domowej fotowoltaiki przekroczyła 10 GW

Sektor odnawialnych źródeł energii w Polsce ma za sobą naprawdę intensywne lato. Poza ogromną farmą EDPR, w ostatnich dwóch miesiącach otwarto jeszcze trzy inne duże instalacje: Rzezawa w Małopolsce (60 MW mocy), Miłkowice na Dolnym Śląsku (113 MW) oraz farmę w Kaliszu Pomorskim (60 MW).

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies