Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Kamień milowy dla OZE w Polsce. Mamy ponad 25 zielonych gigawatów

Najnowsze dane pokazują, że źródła odnawialne stanowią obecnie już około 40 proc. mocy dostępnych w krajowym systemie

Agencja Rynku Energii przedstawiła właśnie szacunki dotyczące mocy zainstalowanej w różnych źródłach w kraju. Z najnowszego podsumowania wynika, że moc odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce pod koniec czerwca 2023 r. przekroczyła 25 GW (dokładnie 25 395 MW). Zaliczono do nich elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne, biogazowe, biomasowe, wodne oraz hybrydowe instalacje OZE.

Przeczytaj też: Biomasa wcale nie taka zielona

Największą mocą dysponują elektrownie słoneczne, drugie miejsce pod tym względem zajmują wiatraki. Podium domykają elektrownie na biomasę.

W porównaniu z czerwcem 2022 roku przybyło ponad 5 GW nowych mocy w OZE, głównie w fotowoltaice. Co ciekawe, wszystkie odnawialne źródła liczone razem mają już większą moc niż elektrownie węglowe (21,5 GW). Stanowią też ok. 40 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w Polsce, która wynosi 63 GW.

Jak widać, transformacja w Polsce – choć powoli – to jednak postępuje. Udział zielonych źródeł w miksie energetycznym rośnie. Do wypchnięcia z niego węgla jeszcze długa droga, ale jak pokazują dane o produkcji energii elektrycznej – „czarne złoto” traci na znaczeniu. Widoczne było to zwłaszcza w ostatnich miesiącach, o czym przeczytasz w tekście Polska energetyka utrzymuje zielony trend.

Przeczytaj też: Rząd chce pomóc w stawianiu mniejszych farm słonecznych

Moc odnawialnych źródeł może być w rzeczywistości jeszcze wyższa. Przytoczone dane pochodzą z ARE, natomiast własne obliczenia o mocy zainstalowanej w kraju prowadzą także Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Operator sieci przekazał, że farmy wiatrowe w Polsce dysponują mocą prawie 9,7 GW (stan na 1 czerwca 2023 r.). Tymczasem ARE informuje o 8,85 GW mocy z turbin.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies