Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W Małopolsce uruchomiono jedną z największych elektrowni słonecznych w kraju

Inwestycja Alsevy i Sunly to pierwsza tak duża instalacja fotowoltaiczna na południu Polski

W gminie Rzezawa w woj. małopolskim uroczyście otwarto farmę fotowoltaiczną o mocy 60 MW. W inwestycję zaangażowane są Grupa Alseva i estoński Sunly (większościowy właściciel Alsevy). Rocznie elektrownia wyprodukuje 65 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu ok. 30 tys. gospodarstw domowych.

Przeczytaj też: Polska energetyka utrzymuje zielony trend

Budowa elektrowni słonecznej „Rzezawa 60” pochłonęła 33 mln euro. Jak zapewnia Alseva, deweloper i wykonawca farmy, jest to jedna z najnowocześniejszych instalacji fotowoltaicznych w kraju.

Elektrownię przystosowano do współpracy z magazynem energii, który ma powstać w przyszłości na jej terenie. Układ sterowania pozwala natomiast operatorowi systemu dystrybucyjnego w łatwy sposób sterować produkcją energii elektrycznej, dostosowując ją do potrzeb sieci. Wsparcie w zakresie regulacji mocy zapewniają też układy regulacji zdalnej.

Prezes Alseva EPC (spółka z grupy, zajmująca się realizacją projektów OZE) Kacper Łazowski zapowiada, że to nie ostatnie słowo obydwu firm. – Cały czas rozwijamy portfolio projektów realizowanych wspólnie z estońskim inwestorem Sunly. W planach mamy budowę kolejnych wielkopowierzchniowych elektrowni słonecznych o łącznej mocy nawet 4-krotnie przewyższającej ten projekt, prowadzimy także rozmowy z innymi partnerami – mówi.

Sunly razem z Alsevą rozwijają wspólnie ok. 70 projektów fotowoltaicznych w Polsce. O firmach i ich planach pisałem pod koniec 2022 r., gdy Sunly pozyskał nowego inwestora – spółkę Mirova.

Przeczytaj też: Moc domowej fotowoltaiki przekroczyła 10 GW

Uruchomienie farmy Rzezawa ma jeszcze jeden wymiar – to nie tylko jedna z największych elektrowni słonecznych w kraju, ale też pierwsza tak duża instalacja na południu Polski. Dotychczas wielkoskalowe farmy powstawały na północy (jak największa z elektrowni słonecznych w kraju – Zwartowo), na Warmii i Mazurach, czy w Wielkopolsce.

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies