Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Microsoft w Polsce zasili zielona energia. Dostarczą ją farmy fotowoltaiczne bp

Spółki ogłosiły podpisanie długoterminowej umowy sprzedaży energii elektrycznej. Dla bp to pierwszy kontrakt na polskim rynku

Technologiczny gigant Microsoft założył, że jego bieżąca działalność będzie zasilana wyłącznie zieloną energią (pochodzącą z odnawialnych źródeł) do 2025 roku. Właśnie wykonał krok, by tak się stało, przynajmniej w zakresie jego aktywności w Polsce.

Jak przekazał koncern paliwowy bp, jego spółka-córka z branży odnawialnych źródeł energii (OZE), Lightsource bp, podpisała z Microsoftem długoterminową umowę sprzedaży energii elektrycznej (PPA, Power Purchase Agreement). Prąd zostanie wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną należącą do bp. Takie umowy są formą gwarancji dla firm, że kupują energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, bezpośrednio u producenta. Później i tak korzystają z energii elektrycznej dostępnej w sieci.

Przeczytaj też: Kolejna duża elektrownia słoneczna w Polsce uruchomiona

Umowa zapewnia odbiór energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 40 MW, której roczne wytwarzanie sięga około 46 GWh. Firmy nie przekazały, na jak długo zawarto umowę, ani której z elektrowni słonecznych bp dotyczy.

Zapewne chodzi o najbardziej zaawansowany projekt spółki w Polsce, czyli farmę „Kotuń”, która jest budowana w okolicach Piły w woj. wielkopolskim. Według informacji, które znajdują się na stronach Lightsource bp, zakończenie budowy zaplanowano na koniec 2023 r. Wytwarzanie energii elektrycznej rozpocznie natomiast w 2024.

Przeczytaj też: Columbus z pełną kontrolą nad spółkami w Czechach i Słowacji

Paliwowy koncern ma duże plany dotyczące rozwoju projektów fotowoltaicznych w Polsce. Chce wybudować co najmniej jeszcze trzy duże instalacje, które są aktualnie w różnych stadiach rozwoju. Umowa z Microsoftem jest pierwszym kontraktem PPA, który bp zawarło na polskim rynku.

Umów PPA/cPPA przybywa, decydują się na nie kolejne korporacje. Jak mogliście przeczytać, w ostatnim czasie na takie kontrakty zdecydowały się Northvolt (kupuje zieloną energię elektryczną od Polenergii), a także Żabka, która ma umowę z Qair.

Fot. mat. prasowe Lightsource bp

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies